..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: baran0001
Eser Sıra Numarası: 161215eser01


                                                                ISPANAKLI KEK VE ÇiKOLATALI KEK

    Ego ve özgüven, ikisi de birbirinden farklı anlamlar taşıyan tabirlerdir. Çoğu kişi özgüvenli insan ve egolu insanı aynı karaktermiş gibi sanıyor. Oysaki yanılıyorlar.

    Neyse, kısaca ego ve özgüvenden bahsedeyim. Egolu insan kendisinde olan bir şeyi başkasında olmadığını bile bile ballandıra ballandıra anlatan, her şeyin en iyisini ben yaparım, benden iyisi yoktur, her ortamda en iyi benim der. Bir filozofa göre de "Ego şahlanmış bir at üzerindeki şovalye gibidir. "Egosu yüksek olan kişi kendini yüksekte görür, sanki her şeyin en iyisi ondaymış gibi. Oysa içinde derin bir korku vardır. Bir şeyler denemekten korkarlar. Bence ego ve özgüven arasındaki en temel fark bakış açısıdır. Egolu insan bir konuda sadece artılarını görür, özgüvenli insan ise konuya objektif bakar , artılarını ve eksilerini anlatır. Çünkü kendine güveniyordur. Özgüvenli bir insan bir işi yapabileceğine kanısıdır. Özgüvenli insanlar bir şeyler denemekten korkmazlar. Bir şeyler başarmak için kendilerine duydukları güven özgüvendir.  

   Özgüven kişinin sınırlarını bilmesidir. Ne yapabileceğinin farkında olan insanlar özgüvenlidir. Özgüven için tecrübe gerekir ve de özgüven sahibi olan insanlar benlik duygusundan da uzaktır. Sadece yapabileceklerinin, başarılarının ve niteliklerinin farkındadırlar. Özgüven sahibi insanlar mütevazidir. Ego sahibi insan ise ukala. Günümüzde de olduğu gibi gelişmemiş yerlerde yaşayan insanlar özgüvensiz insanlardır. Ama herkesin de bildiği gibi en çok okuma hevesi olan insanlar da onlardır. Hatta köyde yaşayıp da çok iyi yerlere gelen insanlar da onlardır. Oysaki nezih kentlerde yaşayan insanlara ego çok fazladır.

   Egolu olmalarına rağmen egoya özgüven diyorlar, tabii kendi dillerinde. Bir de bir yerlere gelmeyi düşünüyorlar. Tabii ki herkes böyle değildir. Nerede yaşarlarsa yaşasınlar sadece kendilerine güvenmeleri ve çalışmaları gerekiyor. Bir de iyi yerlere gelen kişileri hep zengin ,iyi eğitim almış kişiler sanıyorlar. Ama öyle değil. Hatta en güzel örneği vereyim. Ülkemizin başında duran Cumhurbaşkanımız kolejlerde okumamış, imam hatip lisesinde okumuş. Eğer kendine güvenmeseydi böyle yüksek bir kademeye gelemezdi.

  Kısacası özgüven "Ben bu işi yapabilirim." Ego ise "Ben bu işi yaparım , o kadar, uzatma..." der. Ego doyumsuzdur özgüven ise her zaman evde yiyip gelmiştir , toktur. Bence en önemlisi biri ıspanaklı kek diğeri ise çikolatalı kektir. Yani farklılardır.