..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: beray0702
Eser Sıra Numarası: 170217eser12                                                  ÖZGÜVENLİ OLMAK EGOİSTLİK DEĞİLDİR

  Yaşamımızda bizi daha ileri götüren sayılı mutluluklar vardır. Bizi yücelten kendimize ışık tuttuğumuz değerler arasında kuşkusuz kendimizi sevmemiz gelir. İlk önce kendimize değer vermemiz gerekir. Kendiyle barışık olmayan insan hayata her zaman şüpheler ve kuşkularla yaklaşır. Biz farkında olmasak bile bugün attığımız bir adımdaki yanlış ya da doğru kararlar bizim kendimizle olan ilişkimizden kaynaklanır. Özgüven sadece fiziksel anlamda kendiyle barışık olmak değildir. Yıllardır bize öğüt gibi verilen bu kelime bize öğretilirken bile yanlış anlatılmıştır. Özgüven hayattaki tüm zorluklara karşı yıkılmamız gerektiğini ne olursa olsun her zaman bir çıkış yolu olduğuna inanmamızı sağlayan ve bunu başaracak gücün bizde olacağına inandıran bir kelimeden ibarettir.

  Günümüzde özgüvenin yanlış açıklamaları olduğu kadar onunla birlikte aynı keseye konulan bir diğer kavram ise egodur. Özgüven bir inançtır. Kendi benliğimize, kendi özümüze değer verip buna sahip çıkmaktır. Ego ise tam tersidir. Ego her toplumda sayısızca insanda bulunan, insanları yanlış seçimlere ve hatalara sürükleyen bilinçsiz insanların takındığı bir tavır ve onlara göre bir karakteristik özelliktir. Kendini herkesten soyutlayıp onlardan üstün görmek bu dünyada yapılacak en kötü şeydir. İnsanların en belirgin özellikleri ego değil özgüven olmalıdır. Özgüven bizi başarıya iter ego ise ruhsal anlamdaki başarısızlığa ve yorgunluğa sürükler. Fark etmesek bile belki yıllar sonra hayattaki yanlışlarımızı düşünürken en büyük hatamızın ego olduğunu görebiliriz. Kendinizi sevmeyin değer vermeyin demiyorum. Bizim bir kopyamız olmadığını; zaten özel bir insan olduğumuzun farkında olmalıyız. Bu çok ince bir çizgi. Bizim başkalarıyla kıyaslanmamızı gerektirecek hiçbir neden olamaz. Her canlı var olduğu andan itibaren en özel şeydir.

  Bizi diğer varlıklardan üstün kılan şey akıl sahibi olmamızdır. Kararlarımızı bizim hayat koşullarınıza ne kadar uyduğuna değil içimizdeki bize ne kadar uyduğuna bakmalıyız. Özgüvenli davranıyorum diye başkalarını kırmamalı, onların haklarını gasp etmemeliyiz. Öz güven başarabileceğine olan inançtır ve insanları başarıya ulaştırır. Ego ise kendini başkalarından üstün görmektir. Unutmayalım ki egomuzu yani kibrimizi başımızın üstünde taşırsak bir süre sonra onun altında eziliriz. Fakat ayaklarımızın altına alırsak üstünde yükseliriz.