..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: çiçek4649
Eser Sıra Numarası: 170218eser06


                                                                ÜTÜSÜZ BİR UTANGAÇLIK

  Benlik duygusuna biraz değinmek istiyorum… İnsan neden ‘özenti’ olmaktan korkar? Bu sorunun cevabını ben çok merak ediyorum ve henüz doyurucu bir cevap bulabildiğimi düşünmüyorum… Şöyle olabilir mi acaba? Kişi samimi yani dürüst olmamak, olduğu gibi görünmemek korkusu yaşıyor olabilir mi?

  Benlik dediğimiz şey, çocukluktan itibaren çok güçlü bir şekilde ‘varım’ diyen bir olgu da olabilir. Nihai olarak; insanın korumak ve güvenli bir alanda tutmak istediği bir benliği var. Biz kendimizi beden olarak görürüz… Çünkü ego böyle görmemizi ister. Ego bazen sahte benliğimiz, sahte kişiliğimizdir… Peki ya özgüven? Elbette ki özgüven de bizim kişiliğimizdir.  İnsan hayatta herkesle özellikle de kendisiyle sürekli bir yarış içerisindedir. Her zaman için en iyi olma, en güçlü olma, herkes tarafından saygı duyulma duygularıyla davranır. Bazen bilinçli bazen ise farkında olmadan bu his ile davranır.

  Ego her zaman yanı başımızda duruyor, her istediğimiz yere gidiyor gibi geliyor bize, hâlbuki ölmüş köklerin arasından daima aynı boşluğa imkânsızlığın ta kendisi olan bir imkân kalabalığına çıkıyor ego. Bu ihtiyaç da öbürüyle beraber geliyor. Hatta ayrı değiller. Aynı vakıanın iki yüzü. Bunların birini öbürüne tercih edecek vaziyetteyiz elbette ki. Ego başından itibaren bizim olmadığı için şüphe ile bakıyoruz. Buna hakkımız da var. Benim şaşırdığım şey bir taraftan ego insanın manevi kıymetlerinin etrafında ısrar ederken öbür taraftan özgüven için de bir kalkınma çabası uğraştırmaktadır.
Hâlbuki gayet basit…

Basit çünkü fark mevcut… O halde özgüven kendi duygularımızı ve hislerimizi ortaya çıkarır; kendi kişiliğimizi ego ile özgüven arasındaki ince çizgi ne?

  İşte tam bu nokta da hassas bir nokta vardır. Peki, bu hassas çizgi nedir? Utangaçlık. Özgüven de; utangaçlık vardır biraz, ego da ise utanmazlık… Biri kendini kabul etmek, geliştirmek, sevgiyle yoğurmaktır. Diğeri çevreden neyi nasıl alırıma bakmak, kendini bilmemek, ancak duygularıyla beslenip, başkalarının hayatlarından çalmaktır. Ruhu ütüsüz insanların yaşama felsefesidir bir nevi.