..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: dgyz1713
Eser Sıra Numarası: 170217eser19


                                                                            KENDİN OLMAK

                
  Ego insanın eşsiz olma isteğidir. Her insan aklının ve kalbinin derinliklerinde doğuştan gelen bu isteği saklar. Bu istek yaşam boyunca bizimle birlikte var olmaya devam eder. Belki zayıflar ama hiç yok olmaz. Ama özgüven yaşam mücadelesi içinde sonradan kazanılan bir niteliktir. Ego ve özgüven, sıcak ve soğuk kadar zıt kutuplu ancak bir yandan da birbirlerine dayanmayınca anlamını yitiren olgulardır.
                
  Her ne kadar toplumumuzda özgüven ve ego eş anlamlı kelimeler gibi görülse de, insanlar iki kelime arasındaki farkı görebilmelidir. Kabul ediyorum, aynı olmasalar da ikisi de aynı ağacın dallanıp budaklanmış kolları gibi görülebilirler. Özgüvenli bir insanın kişiliği ve ruh sağlığı dengede değilse bu özgüven zaman geçtikçe yerini egoya bırakabilir. Fakat aynı şeyi ego için söyleyemem çok zor. İnsanları incelemek, onları analiz etmeye çalışmak en büyük hobilerimden biridir. Şu ana kadar egoist bir insanın egonun yansıması olan niteliklerinden arındığını göremedim. Çünkü her insanın doğuştan getirdiği ve yaşamın içinde kazandığı bir aitlik ihtiyacı vardır. Çocuklukta kazanılan niteliklerin ilerleyen yaşlarda ortadan kalkmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Elbette imkansız değil ama çok zor. Gerek yetiştirilme tarzından, gerek etrafında duyup gördüğü tavır ve duygu aktarımlardan dolayı alt benliğinde bir egoist oluşmuştur. Ancak ve ancak ego dallarına ayrılıp süper ego, alter ego gibi kendini farklı şekillerde gösterebilir. Egoist insanlar bencildirler. En iyisi onlardır, bu nedenle, etraflarında herhangi bir açıdan ondan daha iyi olacağını düşündüğü insanları tutmayı sevmezler. Aynı zamanda insanları kullanmaktan ve harcamaktan da çekinmezler. Kendilerini gösterip ilgi çekmeyi sevdikleri için o anda işlerine yarayan bir insan, ertesi gün umurlarında olmayabilir. Dengesiz ve sağlıksız bir ruh hali diyebiliriz egoya.
                
  Egonun bahsi geçince özgüvene değinmemek olmaz. Özgüven, başta ergenlik çağına girmiş insanlar olmak üzere herkesin ihtiyaç duyduğu bir duygudur. Özgüven demek kendini beğenmişlik demek değildir. Adı üstünde "öz", "güven" kendine olan inançtır. Özgüveni olan insan kendini seven ve değerli gören insandır. Kendini seven ve değerli gören insan, başkalarını da daha kolay sever ve değer verir. Kendi eksikliklerini daha kolay görür. kendindeki eksiklikleri gören insan başkalarının eksikliklerine ve hatalarını karşı da daha hoşgörülü olur. Örneğin, bir şirkete iş görüşmesine çağırılmandan tut da yolda nasıl yürüdüğüne kadar özgüvenin seninle beraberdir. Bana göre "özgüvensiz" insan yoktur. Yeterli ve yetersiz olarak sıfatlandırılan özgüven vardır. Kendini tanıman, iyi yapabildiğin uğraşları bulabilmen, hakkını arayabilmen, kendi düşüncelerine sahip olman... Bunların hepsinin altında özgüven yatar. Özgüven arttırıcı bir ilaç ya da bitki çayı olmadığına göre elinden gelenin en iyisini yapman, her şeyin karşısında dimdik durabilmen, özgüvenin kişiliğin temel bir parçası olmasında çok önemlidir.
                
  Toplumumuzda "Aman çocuğumun kendine olan güveni çok olsun, herkese karşı gelsin." adı altında yapılan çalışmalar maalesef başarısızla sonuçlanıp egoist bireyler yetişmesine neden olmaktadır. Unutmayın siz milyarlarca insandan sadece birisiniz. Herkes gibi insansınız, herkes gibi idealleriniz, başarılı olma arzularınız var. Herkes gibisiniz. Herkessiniz. Bu da sizi çok özel yapar.  O idealler içinde kendi umutlarınız, başarılar içinde başarısızlıklarınız yatmaktadır. Kendi kahkahalarınız, kendi acılarınız, sizin seçimlerinizle şekillenen size özel hayatlardır. Özgüven, bu hayatın içinde ilerlemenizi sağlayan dayanaktır.. Egonuzun sizi tökezletmesine izin vermeyin. Yaşamdaki temel dayanak, "ben her şeyi yaparım" değil "elimden gelenin en iyisini yapacağım" olmalıdır.

  Kendini olumlu ve olumsuz özellikleriyle tanıyan insan, olumsuz özelliklerini olumluya dönüştürme çabası içinde olmalıdır. Bu çaba, her insan için, yaşamını güzelleştirecek ve anlamlı kılacak biricik amaç olmalıdır.