..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: dijitalkız0007
Eser Sıra Numarası: 170208eser01


                                                       BUZ DAĞINI AŞMAK

  Bizi biz yapan nedir? Birikimlerimiz mi? Umutlarımız mı? Gelecekten beklentilerimiz mi? Yoksa geçmişteki hatalarımız mı? Bunları düşünedurun ben de size bizi biz yapanın karakterimiz ve davranışlarımız olduğunu açıklayayım. Evet, evet. Davranışlarımız ve karakterimiz; Söylediklerimiz, sustuklarımız, gösterdiklerimiz ve gizlediklerimiz. Bizi biz yapan özellikler tam da bunlar.
Ya benliğimizi kirleten ve kişiliğimizi yeyip bitiren alışkanlıklarımız? Hepimiz aslında iyi insan olma potansiyeline sahibiz. 

  Her zaman olmasa da çoğunlukla doğruyu izleyen, kötülükten ve yanlış olandan uzak duran kişiler olabiliriz. Fakat bazen kendimizi farklı yollarda bulabiliyoruz. Belki karışıklığımıza bir kılıf arıyoruz ve içimizde fırtınalar koparken dışarıya kendimizi iyi yansıtmaya çalışıyoruz. Peki, neden yapıyoruz bunu? Neden kendimizi olmadığımız biri gibi yansıtıyoruz dışarıya? Anlattıklarımı kafanızda daha rahat canlandırmanız için eğretileme yoluyla anlatacağım.    

  Bir anaokulu düşünün. Adı Davranışlar Anaokulu olsun. Davranışlar anaokulunda halat çekme yarışması yapılıyor. Bu yarışmayı kazanan hayatta başarı ve mutluluğu kazanacak. Yarışmada iki takım var, yıkıcı davranışlar takımı ve yapıcı davranışlar takımı. Yıkıcı davranışlar takımında: Stres, açgözlülük, bencillik ve en önde ise ego adlı öğrenci var. Yapıcı davranışlar takımında: Merhamet, hoşgörü, dürüstlük ve en önde öz güven adlı öğrenci var. Yarışmaya başlıyorlar. Bencillik, ben kazanmalıyım diyor ve takımını düşünmüyor. Açgözlülük, halatın en başında olmak istiyor ve tüm performansını göstermiyor. Stres, yapabileceğine inanmıyor ve üzerinde o kadar yük hissediyor ki kendinde yapabilecek gücü bulamıyor. Ego, yıkıcı davranışlar takımının kaptanı, çok kilolu ve saldırgan bir çocuk. Kendini diğer tüm oyunculardan üstün görüyor. Yarışmanın kazanan takımını siz düşünün. Biz de takımın kaptanlarına bakalım; Ego ve öz güven. Bu iki kaptanın birbirinden oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ego kendini yüceltirken öz güveni diğer insanlar tarafından takdir edilir. Ego sadece söyler fakat asıl yapan öz güvendir. Öz güven tecrübe iken ego, cahilliktir. Öz güven yapar, ego ise yalnızca ve yalnızca yıkar. Yıkımı takım arkadaşı bencillikle birlikte yapar. Kendisinin daima en iyiye layık olduğunu düşünür, hep daha fazlasını ister ve elindekiyle asla yetinmez. Açgözlülük adlı takım arkadaşı ile aynı düşünceye sahiptir. Ego en iyisi olmayı kendine şart koştuğu için çok büyük bir yükün altındadır. Stres adlı takım arkadaşı ona olumsuz düşünceler aktarıyor. Oyunun sonunda kazanan takım yapıcı davranışlar takımı oluyor.

  Yaşamımızda öz güven ile ego arasındaki farkı görmemiz pekte zor değil. Eğer hayatımızda bir şeyler yolunda gitmiyorsa, kendimizi yalnız ve değersiz hissediyorsak bunun altında egoist davranışlarımız yatıyor olabilir. Ego ile kendimizi insanlardan uzaklaştırırız ki yalnızlığımız bu yüzdendir. İnsanların bizden uzaklaşmasına sebebiyet veririz.

  Egolu olup yaptıklarımızdan bahsetmek, kendimizi yüceltmek yerine tevazu gösterip insanların bizi takdir etmesini beklemek her zaman için bizi başarı ve mutluluğa götürür.

  Unutulmamalı; Egoist bir insan ne kadar çalışırsa çalışsın daima kaybedendir. Arkadaşlarını, sevenlerini, öz saygısını, benliğini, mütevazılığını ve daha nice başarıları kaybedecektir bu davranışıyla. Bizi biz olmaktan çıkaran bir davranıştır, karakterimizde bulunan bir kanserli bir hücredir ego.

Yazımı şu sözlerle sonlandırıyor ve ego adlı buz dağını tüm insanların aşmasını umuyorum:
“Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel .” OSHO