..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: doğa6235
Eser Sıra Numarası: 170209eser01                                                 BENİM SAHNEMDE SEYİRCİLER KİM?
      
  Hayat kimi zaman bir bir terazi kıvamında kimi zaman dev aynasından iberettir. Kişiliğe ve bakış açısına değişebilir. Özgüven ve egoda böyledir. Özgüven terazinin her iki kollunun birken, ego dev aynasının görünen yüzünü doldurur. Görünmeyen yüzünde ise kendimizi kandırdığınız kişiliğinizin eksik yanlarıyla aç bıraktığınız ruhunuzun çığlıkları kalır. Bazen bende aynanın büyüsüne kapılıp kendimi kandırabiliyorum. Böylesi zamanlarda şu atasözünü hiç çıkarmıyorum aklımdan... "Acıyan uyumuş, acıkan uyumamış." Egoya sahip olan insanlar her zaman eksiktir.Aslında uyur ama beyninde hep soru işaretleri kalır.Bazen söyler kendine gerçeği, yalnız kaldığında. Bilir karanlık bir kuyuya düştüğünü. Ama özgüven sahibi biri objektiftir. Hayatında yalana yer yoktur. Özgüvenli biri olduğumda sanki yüksek bir yerden atlayıp, sonra da arkamda birden kanatlarımın çıktığını hissediyorum. Kanımdan özgürlüğün aktığını hissedebiliyorum.
   
  Doktora gittiğim gittiğim gün şeker hastası olduğumu öğrendim. O an çaresizdim. Yelkovan ve akrep durmuş, kalemimin mürekkebi kurumuştu. Tartıda çıkan fazla rakamlar hayatım boyunca gölgem gibi takip etti beni... Belki hayatta nadir zamanlarda kendime güvenmiştim. Ama tek bir şeyden emindim. Ne hastalığım ne de tartıda ağır basan kilolarım kendime güvenmeme engel değillerdi.Biliyordum ki ben kendime ne kadar güvenirsem insanlarda o kadar güveneceklerdi. Özgüvenin altında çok büyük bir güven duygusu yatıyordu.Tüm mesele cesur biri olup, kafanın içinde ki canavarı yıkmaktaydı.Özgüven bir piyanistin her bir notada seyirciye verdiği duygu gibi müthiş birşey olabilir.Ama fazlası çok kötü sonuçlara sebep olabilir. Fazla özgüven diğer insanların özgürlüğünü kısıtlayabilir. Özgüven kimi zaman piyanistin dinleyiciye verdiği zevktir. Ego ise insanın kendini kandırması ve kendini diğer insanlardan üstün görmesidir. Ego denince zihnimde bir sahne oluşur. Göktelenin üzerine çıktığımı ve insanlara yukarıdan baktığımı düşünürüm.Yukarıda tek başıma yalnız hissedebilirim. Bağırsam ne sesimi duyan ne de yardım edebilecek biri olur. Ama diğer insanların yanında olursam herkes yardım edebilir. İnsanlar eşit olduklarında birlik ve beraberlik doğar. Ego da böyledir, yalnız olmaktır. Çoğu insanın en büyük korkusu yalnız olmaktır. Eğer dünyada tek bir insan kalsa bile, o insanın kendisini diğer insanlardan üstün görmemesi gerekir. Çünkü insanlığın en büyük suçu işlenmiş olur. Günlük yaşantılarımıza baktığımızda çoğu kötü olay ego yüzünden çıkabiliyor. Her insan eşittir. Çünkü her insan özeldir.
   
   Özgüvenli insanlar sadece bir ruha sahip olduklarının farkındadırlar. Onlar -özgüvenli insanlar- özgürdürler. Çünkü onlar cesurlardır. Egolu insanlar ise zekidirler. Çünkü çok iyi birer oyuncudurlar. Seyircileri aynalardır. Fakat fazla özgüven sizi deli, ego ise kör yapar. Lakin insanın aklına bazın şu soru geliyor.


"Benim sahnemde seyirciler kim?"