..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: dürüst1105
Eser Sıra Numarası: 170217eser04


                                                          HASSAS   TERAZİ

      Kritik bir nokta. Adeta bir bıçak sırtı. Yürümenin çok zor olduğu ve hatta korkuluklarının bile olmadığı dar bir köprü. Çok yüksek. Altında ise derin sular akıyor. Özgüven ve ego.
     
Bu iki kavram arasındaki ince çizgiyi aşmamak gerekiyor . Nereden döneceğini bilip u dönüşlerine dikkat etmek. Teraziyi dengede tutmak  zor ama imkansız değil.
     
Ne yapar egoist bir kişi? Yeri yararım göğü delerim dercesine yürür. Attığı her adım da küçük gördüklerini ezer kendi dünyasında. Olmayan Kaf Dağ’ına kadar çıkmıştır burnu. Karakteri ne durumdadır derseniz… “Özgüven karakteri ego ise karaktersizliği gösterir.”
     
Peki özgüvenli kişi ne yapar? Aslında ne yapmaz ki. Kendine güvenir ama kibirli değildir. Kızar ama çabuk susar. Mütevazıdır, burnu havada değil. Ne güzel demiş Yunus Emre:
Bir avuç toprak ,
Biraz da suyum ben
Neyimle övüneyim  ,
İşte ben buyum …

Yaşamın hassas terazisinde dengeyi sağlamaktır özgüven.
      
  Özgüvenin aksine ego, ben yaparım, ben harikayım, ben mükemmelim… Ben her şeyim, en iyi benim… Hep  benci bir sistem. Ama söylemekle olmuyor.  Demişler ya  “Ağacın iyisi özünden, insanın iyisi sözünden belli olur .“ İnsanın  ağzından  dökülen sözler karakterini yansıtır. Ben buyum der. Hata mıdır sizce ego? Büyük bir yanlış mıdır? Bunu niye kabullenmezler peki. Sonucundan hoşnut olmadıkları için. Ben hata yapmıyorum, derler. Galiba Yunus Emre‘nin şu sözünü bilmiyorlar:

Hiç hata yapmayan insan
Hiçbir şey yapmayan insandır
Ve hayatta en büyük hata
Kendini hatasız sanmaktır
     
  Kabullenmek gerekir bazen. Eğer  kabullendiğin  şey hatansa, onu düzeltmek, bardak olmak gerekir  şu hayatta. Ama bir rafta durmak için değil, bardak kadar mütevazı olmak için. Şunu söylemiş sanatçı:

Ne kadar kibirli dursa da
Bardağın önünde eğilir çaydanlık
Öyleyse bu büyüklenme niye?
Bu kibir bu gurur niçin?
Mütevazı ol!
Hatta bir adım bile geçme gurur kapısından.
Bardağı insan bunun için öper daima alnından…