..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: esma0001
Eser Sıra Numarası: 161215eser02

                                                                                         YA  SİZ?
     Bizler öncelikle kendimizi sorgulamalıyız. Hareketlerimizde , davranışlarımızda amacımızın ne olduğunu biliyor muyuz? Birine bir özelliğimizden bahsederken bunu neden yapıyoruz? Neden ilgi odağı olmak istiyoruz ? Neden kendimizi merkezde görmeyi bu kadar çok seviyoruz ? Bu soruların cevabı çoğunlukla ego merkezlidir. Ne kadar çok duyar olduk "ego" kelimesini. Günümüzün popüler, cool ifadelerinden biri olmuş adeta. Ego sahibi insanlar bu kavramı özgüven olarak tanımlıyorlar . Halbûki ego ve özgüven arasında büyük fark vardır . Bu farkların üzerine biraz duralım.
    Özgüven kişinin kendine yönelik olumlu yargılarının olması , kendi değerinin farkında olmasıdır, kendisiyle barışık olmasıdır. En önemlisi de kendisini olduğu gibi kabul etmesidir . İşte kilit nokta tam da bu. Kendisini olduğundan daha üstün ya da aşağı değil, olduğu gibi kabul etmesidir. Ego ise kişinin başkalarının gözünde kendine biçtiği değerdir .Diğer insanların kendisini nasıl gördüğü kaygısıyla gerçekte var olmayan bir kimliğe , kişiliğe bürünmesidir . Yani özgüven kendin olmak , içinden geldiği gibi ,kimsenin kendisi hakkında ne düşündüğünü önemsemeden yaşamasıdır. An geldiğine çocuklar gibi oynayıp koşmasıdır, an geldiğinde hayatın zorluklarına dimdik karşı koyabilmektir özgüven . Her düşüşünde ,yere çakılışında bir öncekinden daha hırsla , azimle ayağa kalkıp hayatla savaşmaktır özgüven. Egolu insan bilmediği bir konuda bile ahkam keser. Elindeki bilgiler az olsa da . Albert Einstein"ego = 1/bilgi , ne kadar çok bilgi o kadar az ego, ne kadar az bilgi o kadar çok ego" demiştir. Bize egonun bilgisizlikten olduğunu ifade etmiştir bu sözüyle .Egonun "En süper benim,ben en iyiyim "gibi düşünceleri vardır. Özgüven tecrübe ile artarken , ego cehalet ile artar.
     Danışman Gülay Akçakoca bir sözünde "Özgüven vezir eder , ego rezil eder." demiştir. Bize özgüvenin yararını açıkça dile getirmiştir. Diğer bir deyişle özgüven objektif olmaktır. Yani kendilerinden bahseden özgüvenli insanlar hem olumlu, hem olumsuz yönlerini dile getirirler. Egolu insanlar ise sadece olumlu yönlerinden bahsederler. Egolu insanlar işi yapmadan konuşurlar, özgüvenli insanlar ise işi yapar ve  konuşmaya ihtiyaç duymazlar. Cümlelerinizde "ben" kelimesini sıklıkla kullanıyorsanız, kendinizi başkalarından üstün görüyorsanız, gurur, kibir, öfke, kıskançlık gibi özellikleriniz ağır basıyorsa , giyim tarzınızda dikkat çekmek gibi bir amacınız varsa, başkaları tarafından beğenilmek ve konuşulmak istiyorsanız , biraz da ukâla iseniz siz egolu bir insansınız. Kendinizi tanıtırken objektifseniz ,her insanın eşit olduğuna inanıyorsanız, kendinizi olduğu gibi seviyorsanız, insanların kendiniz hakkında ne düşündüğünü pek takmıyorsanız, giyim tarzınızda başkaları tarafından beğenilmek gibi bir amacınız yoksa ve konuşmak yerine işleri yapmayı tercih ediyor iseniz siz özgüvenli bir insansınız.

  Kısaca özetlersek özgüven kendinin farkında olmaktır. Ego ise kendini bilmezliktir. Ben de kendimi test ettim yazdıklarımla. Bazı özelliklerim egoyu bazı özelliklerim ise özgüveni taşıyor. Yani ben hem egoluyum hem de özgüvenliyim. Peki , ya siz?