..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: esra2000
Eser Sıra Numarası: 170218eser14


                                                                            HAYAT VE TERCİH

  Hayata kendi tercihimiz olmamakla beraber  bazen bir adım önde bazen de bin adım geride başlamamız gerekebilir . Bununla beraber kişiliklerimizde bazı izler ortaya çıkartmış oluruz . Elimizde olmadan hayatın bize kattığı bazı duygu ve düşüncelerimiz , biz büyüdükçe görünür hale gelmeye başlar . Bizim, yaşanmışlıkların verdiği tecrübeler ile özgüvenli bir birey olma yolunda ilerlememizi sağlar .
       
  Yaşanmışıklar insanların duygu ve düşüncelerini kontrol edebildiği gibi davranışarını da kontrol edebilmektedir. Küçük bir çocuğun büyük bir insan olana kadar bulunduğu aile ortamı bu çocuğun kendine özgüvenli ve topluma yararlı bir birey olmasını sağlayacağı gibi başarılı olsa bile başarısını küçük düşürecek ego sahibi bir insana da dönüştürebilir.
        
  Yanlışı olunca kabul etmeyecek özgüvenli bir insan olamaz.Kendine güveni olmak yanlış olanı savunmak değildir.Bu nedenle doğru olanı savunmaya çalışmak insanda olması gereken bir kriterdir.Sahip olduklarımız ya da olamadıklarımız bu hayatta önemli değildir.Saygı , sevgi , dostluk , arkadaşlık, aile gibi kavramlar hayat damarlarımızda akan kan gibidirler.Yaşamamız için gereken kan bizim kalbimiz ve davranışlarımızdadır.
Arkadaşlar da bir insanın kişiliğinin oluşmasında ve bu kişinin özgüvenli olmasını sağlamaya çalışırken etkisi büyük olan bir etkendir . Beraber yemek yiyip beraber dertlerini paylaştıkları ve fikirlerini alıp iyi ve kötüyü beraber bulmaları aralarındaki bağları kuvvetlendirdirir . Beraber doğruyu ve yanlışı bulurlar . Böylece yanlış davranışlarda birbirlerini uyarır ve doğru davranışlarda bulundukları için her zaman kendilerinden emin , özgüvenli insanlar olurlar .
Aileler ise bir çocuğun inşasındaki mühendislerdir . Bu mühendisler binayı özenerek yaparlar ve tuğlaların aralarındaki harçları yeteri kadar koyarlarsa ileride yaşayacağı depremlerde binanın çöküntüsünün altında kalmazlar . Yani aileler de çocuğunu yeterikadar yapabileceğine inandırır ve onu hayata kazandırabilirse eserleriyle mutlu olabilirler .
        
  Ego sahibi ve içi boş insanların asıl ortaya çıkış sebeplerinin sayısız insanın sayısız hikayesi içerisinde kendilerinin hikayesini önemli gösterme çabaları olduğunu düşünüyorum . Farkındalık oluşturmak isteği yani diğerlerinden farklı özelliklerinin olduğunu kanıtlama çabası içerisinde olmalarının sebebi ise küçükken başarılı olduğuna tatmin edilememiş ya da beğenilmemiş küçük bir kalp. Hayatın içersinden sıyrılmaya çalışan ve bunu bilinçsizce yapan , egoist , umursamaz ve kendini beğenmiş bu insanlar , özgüvenli olduklarını sanıp doğru bildikleri yanlış olan insanlardır. İnsanlar yaşanmışlıklar sebebiyle doğru ve yanlışı bilip özgüvenli oldukları gibi ego ve özgüven arasındaki o ince çizgiyi bazen metrelerce aşabiliyorlar . Ego sahibi bir insan için de bunun farkında olmak en önemlisidir.
       
  Saygı bir ego sahibi insanda en az  bulunan bir davranış biçimidir.Ve insan olmak için de gerekli olan en temel ihtiyaçtır.Bazı insanlar , saygısız davranışlarda bulunduklarının farkında değiller. İşte bu nedenle de nasıl bir insan olduğumuzu gözden geçirmeliyiz.
        
  Ego sahibi insanlar hiçbir zaman gerçek anlamıyla bir dost ya da bir anne ya da bir baba olamazlar.Ne sevgilerini paylaşabilecek kudret ne de paylaşmayı seven bir kalpleri vardır.Bu yüzden egoist bir insan olmadan önce kendimize dönüp bunları yapabilecek miyiz diye bakmalıyız.İnsan sıfatını taşıyamayacak olmaktan memnun olucak mıyız diye aynadaki yansımamıza bir bakış atmalıyız.Ya da yağmurlu bir sonbahar gününde kirli sudan daha kirli olmayı kendimize yakıştırabilecek miyiz diye o kirli sudaki yansımamıza bakmalıyız.Bakmalıyız fakat görmeyi unutmamalıyız.
            
  Özgüvenli olmayı hiçbir zaman ego sahibi bir insan olmakla karıştırmamalıyız . Ego sahibi insan da özgüvenli insan da başarılı olabilir fakat insan olmak çok ayrı bir meselenin çok ayrı bir bölümümdür.Ne yaşamışsak yaşayalım ve şu an nasıl bir insan olursak olalım hayatın bize getirdikleri her zaman iyi olmayacak ve biz de her kötü durumda kaba ve kendini beğenmiş insanlar olacaksak bizim insanlığımızın nerede kaldığına dönüp de bir bakmamız gerekir . Özgüvenli olmak ve başarısını gittikçe arttırmak ya da ego sahibi ve kendini küçük düşüren bir insan olmak da bizim elimizde .Hayat ve tercih...Her ikisi de bizim kalbimizde…