..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: günışığı1702
Eser Sıra Numarası: 170210eser02

                                                                         OLMAYAN FARK

  Günlük hayatta dilimizde fazlaca yer etmeye başlayan bir kelimedir “ego”. Genel olarak bilinen tanımıyla başka kişilerce küçümsenme korkusundan oluşan ve kişinin kendisini ispatlamaya çalışmasını beraberinde getiren psikolojik bir olgudur. Sürekli özgüven ile kıyaslanmakta ve farklı şeyler oldukları söylenmektedir.

Peki “özgüven” nedir? Egoyla bir yarış hâline soktuğumuz özgüven, yine genel olarak bilinen tanımıyla kişinin kendine değer verip güvenmesi, karakterindeki olumlu yönleri kendine güvenerek ifade edip olumsuz yönleri ise kendisiyle barışık bir şekilde kabul ederek bundan dolayı çekinmemesi demek değil midir?

  Biz bu iki kavramı bu şekilde kabullenip günlük hayatımızda kullanıyoruz. Örneğin başarılarıyla toplum içinde saygınlık kazanmış birinin konuşmasını dinlerken “Ne kadar özgüven sahibi biri!” diyoruz. Ya da yine minik bir kalabalıkta olumlu yönleriyle dikkat çeken ve kendini sevdiren birini dinlerken de aynı şeyi söylüyoruz: “Ne kadar da özgüvenli!” Ama benzer bir ortamda olup davranışları pek de hoş karşılanmayan, kendini diğer insanlardan soyutlayan birine de “Ne kadar da egoist!” diyoruz. Evet, ben de burada üçüncü kişiyi savunacak değilim ama neden biz ego ve özgüveni bu şekilde ayırıyoruz? Biraz önce bahsettiğim ve genel olarak kabullendiğimiz tanım yüzünden mi? Hangimiz biri için “egoist” derken tam anlamıyla “ego”nun ne olduğunu düşünmüşüzdür? Acaba bu kavram kişinin sonradan öğrenip kazandığı bir olgu mudur? Büyük ihtimalle bunlara gündemimizde yer veremiyoruz.

Psikolog ve psikiyatrların bile bazen içinden çıkamadıkları bu kavramlar konusunda Freud’a kulak verirsek özgüven ve egonun arasında keskin bir fark olmadığını anlarız.

Yıllardır kabullendiğimiz ego ve özgüven ayrımını bir çırpıda silecek ve günlük hayatımızdan çıkaracak değiliz. Fakat ben edindiğim bilgilere göre egonun kötü bir ifade olmadığını ve özgüvenin de onun tamamen zıddı olmadığını düşünüyorum. Hayatıma bıçak kesiği gibi özellikler kattığını da sanmıyorum.

  Hayatın girdaplarında bizlere taze bir gün ışığı gibi selam edip yoldaş olabilecek tek bir gerçek olsa ona da “özsevgi” desek sığ ego ya da kocaman kocaman sırıtan özgüven asıl anlama ulaşır. Yaşam boyu özsevgiyi çoğaltmak dileğiyle…