..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: hayalperest2064
Eser Sıra Numarası: 170218eser19


                                                                                                         DEV AYNASI

  Hedeflerimiz, hayallerimiz, umutlarımız… Olmak istediklerimiz için yaptıklarımız… Her şeyi toz pembe gördüğümüz yaşlarımız…

  En savunmasız olduğumuz zamanlardır gençliğimizin ilk yılları. Alışkanlıklarımızı kazandığımız, hayatta en doğru yolu bulmaya çalıştığımız, özgüvenin doruklarında yaşadığımız, benliğimizi keşfedip geleceğimizi şekillendirdiğimiz, en çok hayal kurduğumuz yıllardır.
Eğer hayal kuruyorsan, içinde herkesten sakındığın bir fidanın vardır. Dünyada eşi ve benzeri olmayan bir çiçeğin fidanı… Rengi mora kaçan pembemsi hayalden…
Koparmak isteyenler de olacak bu çiçeği, aynısını isteyenler de.
Hayat da böyledir işte sende olmayanı elde etmekle geçer bir ömür. Elde edemediğini koparmakla…

  Özgüvenle ego aynı toprakta yetişen farklı duygulardır. Özgüven yağmurla yetinirken, ego bahçıvanın kuyuyu açmasını bekler. İşte bu yüzdendir egoist insanların kendi benliğinde kuruması. Kendini ararken kaybolması… Elde edemediğini koparması…
Özgüven insana güç verir. Özgüvene sahipsen başkasına muhtaç olmazsın. Kendi kendine yetersin. Çünkü içindeki senin farkındasındır. Dışındaki seslerin pek bir önemi yoktur.

  Azı karar çoğu zarar felsefesi burada da geçerlidir. Fazlası ego olur. Kendini bulmaya çalışırken ‘içindeki ben’in kölesi olursun. Hiçbir şeyi beğenmez kendini beğenirsin. Beğenmezliklerde gezerken yalnızlaşırsın. Egon da dost olmaz sana. Kendi dünyanda dev aynalarına sahip  bir cücesindir, haberin yoktur. “Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir. Ve her zaman oradadırlar” demiş Sigmund Freud. Gerçekten de öyle değil midir?  İnsan başkalarının düşüncelerine ihtiyaç duyduğunu sanır. Takdir edilmeyi, övülmeyi bekler. Gücünü etrafındakilerin iltifatlarından alır. En ufak bir eleştiride yıkılır. Ailesine güvenir, arkadaşına güvenir ama bir türlü kendisine güvenemez. Bir araba benzini olmadan nasıl çalışmazsa insanda hayalleri olmadan yaşayamaz. İnsanın benzini de kendine olan güvenidir.

  Kendine güvenirsen düşmekten korkmazsın. En güzel hikayelerde düşmekle başlamaz mı zaten? Her dibe vurduğunda dağın zirvesini daha iyi görürsün. Bu yüzden düşmeyen insan yolun sonunu göremez. Zirvenin ne kadar cezbedici olduğunu bilmez. Belki de zirveye bir adım kala pes edip geri döner.
Ego insanı düşmekten korkutur. Zafere giden yolun düz olduğuna inandırır. Ama hiçbir yol dümdüz değildir.  Hayat gibi iniş ve çıkışları vardır. 

  Hayatta yaşadığımız bütün acılar karakterimize yağan bir sağanaktır aslında. Islandıkça güçleniriz. Güçlendikçe varırız yaşamanın tadına. Bütün renkleri içimizde barındırıp hiçbir rengi sahiplenmeyiz.
Özgüven bir gökkuşağıdır. Renklerin en güzellerini barındıran… Yağmurdan sonra dünyayı aydınlatan… Karakterin sağlamsa o kadar renge sahipsindir. Hangi renkle istersen onla boyarsın etrafındakileri.