..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: hızır0112
Eser Sıra Numarası: 170127eser01                                                         KİM DAHA ADİL?

   Arka fonda nostaljik bir şarkı çalıyormuşçasına öyküsel bir dünya da devam ettiriyoruz yaşantımızı.  Hergün aynı negatif amaçla,aynı yönde ilerliyoruz fazlamız yok eksiğimiz var tek farkla.
                    
Ne onlarca kez çarpıştığımız insanlar,ne de çarpıp kırdığımız duygular umrumuzda. Dünyanın merkezine inmeyi başaramadık diyoruz ama ona gerek kalmamış ki biz zaten kendimizi Dünya’nın merkezi yapmış etrafımızda dönmesini bekliyoruz.

Kendini Dünya’nın merkezi yapmak; yaşadığımız gece ve gündüzü sadece  övünmek ve duyguları çorbaya döndürmekten başka birşey  kazandırmaz. Girdiğimiz her ortamda her yaştan insanın davranışının teteiklenmesidir bu durum. Ben merkeziyetçi insanların  dünyayı iki çift gözün yansımasından hayatı yaşamasıdır. Tabi bu ne kadar yaşamak olursa..
   
O kadar yayılıp damarlarımızın akışına karışmış ki değinmeye bile gerek duymuyoruz. “EGO” dediğimiz bu merkeziyetçi, yansıma beyinlerdir işte. Bir motif gibi insanların kalbine ve benliğine hergün ilmek ilmek işleniyor.
             
Kendimize bakmaya bile cesaret edemediğimiz bu hastalıklı durum bir virüs gibi  hergün saat saat ,dakika dakika bizi yok ediyor. Bu hastalıklı durumun ilacı ise doyumsuzluk yapan benliğinin tatmin,kızgınlık,ilgi çekme dürtüsüyle deforme etmesidir.
      
Tatmin ve teşekkür almayan insanlar ben merkezli hücrelerine doyumsuzluk yaşatır ve sadece kendilerinin bir numara olduklarını, sadece kendilerinin duygu ve düşüncelerinin övülmesi gerektiğidir.

Gerek yaptığı tarzlar gerekse mükemmeliyetçi kişiliğidir. Tebrik ve taktir almasa bile ortamda ilgi çekmek için kavga,kızgınlık ve çekememezlik doyumsuzluğunu ve gururunu okşayacaktır.
Özgüven ise insanlar tarafından bilinçsizce dışlanır. Oysa elmas gibidir.
Çünkü özgüven hayatı insana küçücük bir camdan güzel bir manzarayla karşılarken, ego hayatı devasa bir camdan koca bir çöplük gösterir.   Önemli olan boyut,zenginlik,fakirlik değil hayatı aynı pencereden, farklı açılardan bakmak yaşamaktır. Ego’nun tarifi uzun kazancı ufaktır; özgüve’nin tarifi kısa kazancı harikadır.
                                   
Özgüven insanın geleceğe ve güne yönelik pozitif düşünceleridir.Araştırmacıların yaptığı testlere de bakıldığında kendini tanımayan bi insanın hem sosyal bir yaşantıdan hemde ailevi ve içsel duygulardan yoksun olduğu saptanmıştır.

Kaleme alınan onlarca eser ve makalede  ego ve özgüven arasındaki farklar ve ortak yönler ele alınsada güncel yaşamda uygulaması o  kadar azdır. Kişi içsel ortamda nasıl bir savaş içinde olursa olsun karşı tarafta kınadığı düşünceleri dile getirmekten çekinmicektir.

Hayalini kurduğu kişiliği aynaya yansıtamayan insanlar toplum boyunca yadırgandığını zanneder ve o da insanlara karşı negatif fikirler sunar ve karşısındakini kırmaktan çekince duymaz.

  Emek verip kişiliğini oturtabilmiş insanlar ego ve özgüven arasınki farkı anlayabilmiş bir kişiliktir.