..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: ibrahim1230
Eser Sıra Numarası: 161213eser06


                                                        ÖZGÜVEN VE EGO ÇİZGİLERİMİZ

     Hayatımızın çizgileri vardır, keskin çizgiler. Bu çizgiler birbirine çok yakın ve bir kadar da uzaktır. Aslında ego ve özgüven birbirlerini çok ince bir çizgiyle ayırmıştır. Her olayda "ben" demenin adıdır bir nevi ego. Özgüven dediğimiz de dik yürümekten ibaret değildir. Sesinin tonuyla bile insan özgüven sahibi olabilir. Gülerken rahat olamama sorunu da bu özgüven eksikliğine yorabiliriz. Özgüven sahibi olacağız derken o çizgiyi aşarsak egonun kolları arasında boğulur, yalnız kalırız. Kibir ve kıskançlık barındıran kelimedir ego. Kendini diğerlerinden üstün görüp aslında kendini alçak düşürmektir. Kendi eksikliğini kendine bile söyleyemeyen, düştüğünde kendiyle alay etmeyi bilemeyen, bazen aynalara küskün ama belli etmeyen, egosunu özgüven sana insanların kaçış kapısıdır bu üç harf: EGO. Özgüven ise gizlenmeyi, kenarda köşede sessizce insanlara görünmemek için kaçmayı, bütün gözlerin üzerinde olduğu hissini gideren gerekli bir davranıştır.

  Toplumun arasında ego ile özgüven arasındaki farkı yorumlamalar oluşturur. Bir insanın dik yürümesini, kendine güvenmesini, kendinden emin konuşmasını diğer bir insan, yanlış yorumlamalar ve "egolu insan" nitelendirmesi yapar. Bu da ego ve özgüven arasındaki yorumlama ve algılama yetisinden doğan kritik çizgidir. İnsan yaşantısını kendisi belirlemelidir ve topluma göre kendini kısıtlamamalıdır. Arkadaşlarım beğenmezse diye korkarak giydiğimiz kıyafetlerimiz olmamalı mesela. Özgüven sahibi dik yürüyen egodan ise bir o kadar uzak, topluma göre değil de kendi arzu ve isteklerine göre yaşayan bir insan olmalıyız. Ego ve özgüven çizgisini aştığımız zaman bizi, kendini diğer insanlardan üstün gören bireyler karşılar. Eksikliği nedeniyle sürekli ön planda olmak isteyen insanların egoları vardır. Egolu insan eksiği olan ve bununla barışık olmayan insandır. Egonun önüne geçilmez ise ve ilerlemeye devam ederse, insan "megaloman" olabilir. Bu ciddi bir rahatsızlık olarak ele alınmalıdır. Özgüvenden tamamen uzak davranışlar topluluğudur.

  Olaya biraz da kendimizi katarsak, benim için özgüven ve ego çizgisini, farkını oluşturan unsur diğer insanların davranış yorumlamasıdır. Diğer insanların bize yaptığı yanlış yorumlamalar veya yanlış bakış açıları sonucunda "egolu insan" damgası yiyebiliriz. Bu bizim kendimize olan güvenimizi yani sosyal ilişkilerde akıcı ve rahat konuşmamızı etkilememelidir. Özgüvenimiz egolu insanları rahatsız eder. Bu ince çizgiyi iyi bilmeli ve gerektiğinde gerektiği şekilde davranışlarla insanları kırmadan, kendinden emin ve ödün vermeyen bir şekilde ilerlemeliyiz. Egolu insanların önümüze engel olmasına izin vermeyerek, bazen ise  bu engelleri özgüvenimiz ve sarsılmaz dik duruşumuzla aşmalı yürümek yerine koşmayı tercih etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki özgüvenli insan başarılı insandır.