..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: irem1234
Eser Sıra Numarası: 170126eser01


  İNCE ÇİZGİ

    Ego ile özgüven arasında çok ince bir çizgi vardır. Bu ince çizgiyi ayırt edebilmek oldukça zordur. İşte bu yüzden  herkesçe tartışma konusu olmuştur.

   İnsan hayatta herkesle, özellikle de kendisi ile sürekli bir yarış içindedir. Egoist insanlar kendilerini ayrı bir dünyada görürler. Düşünceleri hep “ben” etrafındadır. “Ben çok iyiyim, ben buradayım, beni övün,beni konuşun!..”gibi tavırlarla kendilerini mutlu etmeye çalışırlar.Aslında kendilerinde olmayan bütün özellikleri kendilerine yükleyerek eksiklerini örtüp yalnızlıklarını saklamaya çalışırlar.Başkaları için her zaman bir yorumları vardır ama kendileri eleştirilmeyi asla kabul etmezler.Özgüven ise kişinin kendisinden bahsederken objektif şekilde bakmasını ve her türlü eleştiriye açık olmasını sağlar. Eleştirildikçe kendini bulmaya çalışır. Egoist insanlar sürekli göz önünde olmak ister. İnsanların onları beğenip onlarla konuşmasından başka hedefleri yoktur. Bu yüzden kendilerini geliştirmek yerine hep aynı noktada kalırlar. Asla bir adım ileriye gidemezler. Özgüvenli insan yapabileceklerinin, yeteneklerinin ve başarılarının farkındadır.  Özgüven, tecrübe ile artar; tecrübe ise her zorluğa direnir. Ama ego ilk gerçek sorunda patlar ve yıkılır!

  İçinde yaşadığımız şartlar düşünce ve davranışlarımızla uyumlu olmayabilir. Kendi düşüncelerimizi kabul ettirmek, duymak istediklerimizi söyletmek sadece boş bir çaba olur. İnsan hayatta yaptıkları ile hatırlanır. Bunu yaşarken anlamamız ve kendimizi düzeltmemiz gerekir. Senin egoist bir insan olman yalnızca o anki durumu kurtarır. Bir süre adın hatırlanır. Geriye dönüp baktığında sana kalan bencillik ve kibirdir. Özgüven ise seni olmak istediğin yere ulaştırmıştır. Hedeflerine teker teker ulaşmışsındır. Ve her şeyden önemlisi kendini bulmuşsundur. 

  “Dünyanızın değişmesi her seferinde tek bir kişiyle olur ve o kişi de her zaman sizsiniz.” Her gün bir yazar tarafından hayatının hikayelendirildiğini düşün. Böyle bir kahraman olmak ister miydin? Eğer cevabınız “Hayır” ise egonuzun sizi boğmasına izin vermeyin. Hayat tecrübeniz özgüveninizi oluşturan en büyük şeydir. Bu tecrübeler kendinize olan inancın bir yansıması olacaktır. Hayatın her anını nasıl yaşayacağınız her zaman sizin elinizdedir. Şu anda olduğunuz kişiyi sevme isteğinizle hayat kalitenizi belirliyorsunuz. Egoistliği seçmek sevilmediğinizi düşünüp korkmanızdan kaynaklanır!

  Özgüven ve ego arasındaki ince çizgiyi ayırt edemeyene en iyi örnek kendimi söyleyebilirim. “Özgüven, tecrübeyle artar.”demiştim.Bu konuda benim de yaşayarak ve deneyimleyerek öğrenmem  gereken çok şey var. Yakınımdaki insanlara “Hayır”diyebilmeyi öğrenmem gerek mesela.  Bunu nasıl başaracağımı bilmiyorum ama beni ben yapan özellikleri görmem için bir yerden başlamam gerek. İnsanın en değerli hazinesi özgüvenidir.Düşünmeyi,insanları dinlemeyi, kime nasıl yaklaşmam gerektiğini bilsem de olaylara hep iyi niyetle yaklaştığım için kendi hazinemi bulup açamadım. Belki de yalnızlığını gizleyen korkak biriyimdir. Kendimi keşfetme konusunda ben de bir adım atmaya karar verdim.

  Kısacası sonsuz sevginin kaynağının içinizde olduğunu keşfedin. Kendi fikrinizle, kendinizden emin olarak çıktığınız yolda başarılı olacaksınız. Ancak kusursuz olduğunuzu düşünerek yola çıkarsanız başarısız olacaksınız. Gerçekliğiniz sizi hayret verici ve mükemmel bir sonuca yönlendirecektir. Bu yolculukta o ince çizginin ayırdığı tutumları  karıştırmamalısınız.