..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: kedi2244
Eser Sıra Numarası: 161229eser01


                                                                 ÖZ GÜVENSİZ EGOİST

     Freud’un da dediği gibi ‘ Ego şahlanmış at üzerindeki bir şövalye gibidir. İd ile süperegonun isteklerini uzlaştırmaya çalışan hakemdir.’ Yani ego aslında bizim içimizdeki doyurulmayı bekleyen aç canavarla , ahlak ve mantık abidesi kişiliğin dengelenmesidir . Fakat ego terimi günümüzde kendini fazla büyük görmek ve burnu havada olmak manasında kullanılmaya başlandı.
        
   Eğer egoyu günümüzdeki tanımıyla incelersek öz güvenle arasında çok ince bir çizgi bulunduğunu fark ederiz.
Ego kendini başkalarından üstün görmekken, öz güven sahip olduklarının farkında olmaktır. Bana göre öz güvensiz bir insan da gündelik hayatta egoist gibi gözükebilir .Belki de ego denilen şey sahip olmadığımız şeyleri ve öz güvensizliğimizi kapatmak için giyilen siyah bir kaftan . Çevremizdekiler bizim sahip olmak isteyip de olamadıklarımızı farketmesin diye, kendimizi daha büyük görerek egonun arkasına saklanıyoruz. Böylece kimsenin bize doğru olanı söylemeye cesaret edemeyeceğini düşünüyoruz.

   Çünkü ego çevremizdeki insanları ezmek ve bizim sahip olduğumuz şeylere onların nasıl sahip olamadığını göstermektir. Günümüzde öz güven denilen şey çoğu insanda egoistçe davranışlara neden oluyor. ‘Ben egoist değilim, sadece kendime güveniyorum .’ diyen insanlar sahip oldukları meziyetlerle çevresindekileri eziyorlar.
      
   Mesela bolca kitap okumak ve okumanın kendisine kattığı şeylerin farkında olarak kendisindeki özellikleri farkeden insan öz güvenliyken, çok kitap okuyup bir yerde kitaplarla ilgili bir konu geçtiğinde o konuyu bilmeyen kişiyi ezen egoisttir. Daha doğrusu egoist başta da söylediğim o içindeki canavarla , ahlaklı kişiliği çoğu zaman dengede tutamayan kişidir. O sürekli aç olan ,doyurulmak isteyen ve nefsini kontrol edemeyen hayvana kulak asandır. İnsanla hayvanı ayıran başlıca şey isteklerini ve dürtülerini kontrol edebilmektir . İşte egoist onu kontrol edemeyen, içindeki o sesi susturamayan ve insanları ezmekten zevk alandır.

   Bu şekilde söyleyince çok abartılmış gibi geliyor . Fakat öz güvenli adı altında toplanan bütün egoistler son zamanlarda günlük yaşamda o kadar göze çarpar hale geldi ki buna dikkat etmemek imkansız.
        
   Artık insanlar arasındaki rekabet o kadar arttı ki küçücük bir şeyde bile yenilince büyük bir hırsla doluyoruz. Günümüzde kimse yaşadığı kötü bir tecrübenin ona kattığı şeyleri görmüyor. Her şeyin en iyisini , en doğrusunu yapmak için programlanmış robotlara dönüşmeye başladık belki de. Kimse kimsenin hatalarına yardım etmez oldu. İnsanlar birbirlerinin hatalarına üzülüp yardım edeceğine , o kişi hata yaptı ama ben yapmadım diye sevinir oldu.  
             
   Bizi bu kadar egoist yapan belki de içimizde büyüyen hırs topu. Egoist oldukça insanlara karşı olan toleransımızın azalması bizi daha da duygusuzlaştırıyor ve hırslandırıyor. Bu kısır döngü de sürekli devam ediyor.
          
    Kısacası bu şekilde gidersek daha ne kadar duygusuzlaşırız orasını bilemiyorum ama hayatta sadece sahip olduklarımızla mutlu olup kendimize güvensek ve kendi ulaşamadıklarımızın mutsuzluğunu başka insanlardan çıkarmasak daha iyiye gideriz gibi geliyor bana.