..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: kral6161
Eser Sıra Numarası: 170208eser02

                                       
                                                                        ÖZ GÜVEN

  Ego kişinin kendisinde olmayan özellikleri varmış gibi göstermeye çalışmak, üstün görünme çabasına denir. Egoist insanlar çevresine karşı kendisini büyük göstermeye çalışır. Genellikle yaptığı isler laftadır ve en ufak başarısını büyüterek kendisini diğer insanlardan farklı görür. Sürekli insanlardan farklı görür. Sürekli beğenilme arzusu vardır. Göz önünde bulunmak ve hep konuşulmak ister ben herkesten farklıyım  ve güçlüyüm izlenimi yaratması.

  Öz güven ise egodan çok farklıdır öz güven, kişinin kendi becerilerinin , başarıların  farkında olması. Öz güven için tecrübe gerekir sadece  yapabileceklerinin farkında olması. Öz güven için tecrübe gerekir. Sadece yapabileceklerinin farkında olup hiç abartmaz. Ego ve öz güven arasındaki en büyük fark bakış açısıdır. Ego kişinin kendisinden hep olumlu bahşediyor. Öz güven ise kendisinden bahsederken hem olumlu hem olumsuz objektif şeklinde bakmasını sağlar. Ben kelimesi çok geçmektedir, öz güven sahibi kişilerde işe cümlelerinde özne kullanmaya ihtiyaç duymaz. Ego başkası gibi görünmektir, öz güven kendin olmaktır. Egonun iki yüzlülük ile bağlantılı olması yanı sıra bir kişilik bozukluğudur.

  Öz güven karakterimizi ego kalitesizliğimizdir gösterir. Bazı kişilerin egosu zirve yaptı ama onu başarabilecek bir özgüveni yok, bazıları ise egosunda ne varsa öz güven ile ona güveniyor ve ben yapabilirim diyor. Egosu olan insanlar özgüveni olmazsa o isi hiçbir zaman yapamaz . Yaslı bir kör adam vardı. Genç bir çocuk bu adamı karsıdan karsıya geçirmek ister ama gencin kalbinden mi yoksa görünüş için yaptığımda herkes beni örnek insan olarak göstersin diye yapıyor. Bir insanın egosu var ama onu yapacak öz güveni olduğunda insan o isi en güzel ve iyi şekilde yapar ye terki kendine öz güveni olsun öz güven olduktan sonra her şeyi yaparsın. Herkesin egosu farklı olabilir benim egom yükseklerde ama o isi yapacak özgüvenim yok ama bazı kişilerde egosu yükseklerde ve  o isi yapacak öz güveninde var iste o insanların ellerinden her şey gelir en zor isi o insanlara ve ellerinden geldiğini yapar çünkü o işe karşı adamın öz güveni var. Dünyadaki bazı insanların ne egosu var nede öz güveni var o insanlar hayalsiz insanlardır.

  Bence bu dünyada herkesin egosundan biri Allah’ın rızasını kazanmak ve özgüvenimde olması gerekmektedir bizim amacımız dünyadaki hayatımızı en güzel şekilde yaşamak ve Allah’ın rızasını kazanmak ve ahiretimizi en güzel şekilde geçirmektir. Her zaman ego ve özgüven olması gerekiyor ego ve özgüvensiz insan olmaz insan egosuz olursak o zaman yasamamız biraz zor olur. Egolu olan insanlar öz güvenli olarak yasamamız lazım. Ama öz güvensiz insanlar yasamak biraz zor.