..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: kıvırcık2002
Eser Sıra Numarası: 170217eser26


                                                EGO AZALDIKÇA ÖZ GÜVEN  ARTAR      

  Öz güven ve egoistlik… Hepimizin ne kadar da karıştırdığı şeyler. Öz güven farkındalıktır, egoistlik ise sadece “ben” duygusuyla dolu olmak. Nasıl karıştırırız ki bu kavramları? Bambaşka kavramlar değil midir?
       
  Öz güven becerilerini bilmek, becerilerini uygulamaktan çekinmemektir. Toplumda birisi becerilerini ifade ederse yapabildiği şeyleri söylerse “egoist” olarak algılanır. Aslında egoyu nasıl anladığınıza bağlı bir şeydir şu “egoist” olma. Bir insan öz güven sahibiyse egoist olmaz, her şeyi kendinin yapabileceğini söylerse egoist olur.
Öz güven benliğinin farkında olma, egoistlik ise bencilliktir. Kişi bu bencillikten kaynaklanan çevre tarafından hoş karşılanmayan hareketler yapar. Bir toplumda uyumlu bir insan olmak istiyorsan egonu ayaklar altına almayı bilmelisin. Peki ben öz güven sahibiyim demek neden ukalaca karşılanır? Bizim aslında yapmamız gereken şey öz güven ve egoistlik kavramlarının karıştırılmasını yıkmaktır.
       
  Benim yaşantımdan biraz örnekler vereyim size. İyi bir seviyede İngilizce ve Almanca konuşurum, ders notlarım iyidir, gitar çalabilirim, taekwondo sporuyla ilgiliyim, arkadaşlarımla beraber topluma hizmet projeleri yürütüyorum, model uçaklar yapıyorum, yazılım yapabiliyorum, çevremdeki insanların görüşlerine göre güzel hikaye yazıyorum. Peki siz az önceki cümleyi okurken ne kadar da egoist bir insan kendini övmüş, bizi ne ilgilendiriyor demediniz mi? Diyenler olmuştur. Öyle düşünenler çok büyük yanılgı içerisindesiniz; az önce yazdığım cümle benim öz güvenimdir, beni diğer insanlardan ayıran özelliklerdir ama bunları söylemek egoistlik değildir, öz güven sahibi olmaktır. Bu saydıklarımı sadece ben yapabiliyorum deseydim egoist olurdum. İşte öz güven ve ego arasındaki fark budur. Yapabildiklerimin farkında olmak beni egoist değil öz güven sahibi biri yapar.
       
  Yaşımız gereği biz ergenler için bir egoist tabiri vardır zaten. Peki hiç ergenler üzerindeki bu toplumsal baskının onların öz güvenleri üzerinde kötü etkisi olduğunu bilirler mi, sanmam.  Ben nasıl öz güven sahibi oldum biraz anlatayım. Eskiden gerçekten öz güvensiz bir insandım diyebilirim. Yapabileceklerimin farkında değildim. Kim olduğumu neler yapabileceğimi, neler başarabileceğimin farkında değildim. Öz güven sahibi olmak için cesaret gerekiyormuş, egoist olmak içinse korkaklık. Başlarda bunu nasıl aşabileceğim konusunda çok kafa yormuştum, sonra bir gün bir ödevde kendimizi tanıtmamız istenmişti. Kendimi tanıtmam gerekiyordu ama ben kendimi tanımıyordum. Anneme ve babama kendimi soruyordum. Bu ödevden sonra anladım ki kendimi artık yavaş yavaş tanımlamam ve kendimi tanımam gerekiyormuş. Kendi kendime saatlerce konuşmaya başladım, kendimi tanımlamak için bir sürü yazı okudum ve daha birçok şey yaptım. İnternetteki saçma sapan kişilik testlerini bile yaptım. Sonucu bunlarla elde etmemişimdir herhalde. Bir gün bir fikir aklıma geldi, bir defter tuttum ve başardığım her şeyi oraya not almaya başladım. Yaklaşık bir ay sonra kendimi tanımaya başladım. Sonra fark ettim ki kendimi tanıdıkça öz güven sahibi olmaya başladım ve konuşurken cesaretliydim, kendimden bahsederken egoist bir şekilde değil de öz güvenliydim.
       
  Egoist insanlar hep lafta kalmaya mahkumdur ama öz güvenli insanlara baktığınız zaman bir şeyler başaranlar hep öz güvenli insanlardır. Egoist insanlar kendilerinden bahsetmeyi çok severler bundan dolayı artık bir yerden sonra onları dinlerken kulaklarınızı kapatıp kaçasınız gelir. Öz güvenli insanlar ise kendilerini zaten tanıdıklarından dolayı başka insanlara sürekli kendilerinden bahsetme gibi bir dertleri yoktur. Öz güvenli insanların yanında siz de kendinizi rahat hissedersiniz. Öz güvenli insanlar eleştirilere açıktır, egoist insanlar ise eleştirilerden korkarlar. Eleştiri onlar için tartışma bahanesidir çünkü benliklerine laf ettirmezler. Dünyaları sadece kendilerinden ibaret olduğu için sığ düşünceli olurlar. Bildikleri sınırlı kalır çünkü başkalarının bildiklerini kabullenmezler. Güya en iyisini her zaman onlar bilir. Öz güveni olan insanlar öyle midir? Öz güveni olanlar kendi bildiklerini paylaşırlar ve başkalarının bildiklerinden de faydalanırlar, gelişirler. Egoistler kendilerini ön plana atmayı sever, tüm ilginin kendilerinde olmasını isterler ama onlar için üzücü bir durumdur ki kaybedenler onlardır.
       
  Egoist insanları incelediğimiz zaman örneğin bir sorunu karşı taraftaki kişiyle birlikte çözememişse genelde karşı tarafı suçlayıcı şekilde konuşurlar. Bir örnek olarak: Niye bu sorunu çözemedin ki? Yani bir olumsuzluk olduğu zaman kendilerine toz kondurmazlar. Öz güven sahibi insanlar ise kendilerini de eleştirirler. Örneğin: Niye bu sorunu çözemedik, bir şeyleri eksik mi yaptık? Bu da demek oluyor ki öz güvenli insanlar daha uyumludur, karşıdaki insanı kırmazlar, kendilerinin de hatalarının olabileceğinin farkındadırlar.
       
  Önündeki dağları aştığın zaman işte öz güven sahibi oldum diyebilirsin ancak kendini hala o dağların zirvesinde hissediyorsan egoistsin ve hala bir dağı aşmayı başaramamışsındır. Egonu ayaklar altına aldığın ve başkalarının da varlığını kabul edip öz güvenle hareket etmeye başladığın gün başarılar seninle birliktedir.