..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: lazkızı2001
Eser Sıra Numarası: 170207eser02


GÜVENDİĞİMİZ EGOLAR

     Dünya’ya bir birey olarak geliyoruz. Yaşamın, ailemizin, akrabalarımızın arasına yeni  ve hayatın bir parçası olarak katılıyoruz. Hatta yaşam için ilk adımımız bu oluyor. Biz farkında olman hissetmeden büyüyoruz. İyiyi, kötüyü, doğruyu, yanlışı ayırt etmeye başladığımızda anlıyoruz yeterince büyüdüğümüzü. Verdiğimiz her karar bizi biz yapıyor.

   Hayatın bir parçası olmamız diğer insanlara ihtiyacımız olmadığının veya yalnız yaşayabileceğimizin bir göstergesi değildir. Tam tersi olarak her zaman her yerde diğer insanlara ihtiyacımız olduğunun göstergesidir. Çünkü her insan hayatın parçasıdır ve birleşince üstesinden gelinemeyecek zorluk yoktur. Önemli olan özgüvenimizi ağır bastırarak egomuzu yenmektir. Egoist insanlar diğer insanlar içerisinde en iyisinin kendileri olduğunu düşünürler ve kendilerinin her şeyi  yapabileceklerini söylerler. Ego çevreye zarar vererek birlikteliği bozar. Her insanın kendisine özgüveninin olması yeterlidir. Ego: Ben anlamına gelir. Kendi  içerisinde iki farklı gözle bakılabilir. Bu iki farklı bakış açısı: Egoizm ve süper egodur.

Süper ego: Vicdan belirtisidir. Kendimizde hissettiğimiz suçluluk duygusudur.
Egoizm: kişilerin kendi çıkarlarını ön plana alarak çıkarları için hareket etmesidir.
Ego, vicdanını bastırarak çıkarları ile ilerletmeye çalışmaktır. Hiçbir yararlı yönü yokken yararsız yönleri vardır. Bunları saymakla bitiremeyiz ama örnek vererek pekiştirelim; Egoist kişiler herkesten üstün olmak isterler, her zaman kendi dünyalarında üstündürler. Başkalarının başarılı olmasını istemezler, sadece bildikleri ile devam etmeye çalışırlar ve çevresinden hep bir övgü bekleyişi içerisinde olurlar.

Özgüven: Kişinin kendisinin farkında olması başarılı ve başarılı olamadığı durumları görmesidir. Özgüvenli kişiler kendilerini kimseden üstün görmezler ve kimsenin düşüncesi ile hareket etmezler. Ego ile özgüvenin açıklamasını yaparken arasındaki farkları açıkça görmüş oluyoruz. Ego başkası gibi yaşamak iken özgüven kendine özgü yaşamaktır. Aynı zamanda ego yerinde saydırırken özgüven hem ilerletir hem de tecrübe sahibi yapar.

Bir örnek ile devam edelim; İki öğretmen düşünelim biri her konuyu öğrencilere aynı yöntemle anlatıyor ve en iyi anlatan öğretmen olduğunu düşünüyor, daha çok şey bildiğini ortaya koyuyor, en başarılı öğrencileri kendisinin yetiştirdiğini düşünüyor. Şimdi  başka bir öğretmen düşünelim
Öğrencilerin anlaması için farklı yöntemler geliştiriyor, öğrencileri için çaba sarf ediyor konuları pekiştirmek amaçlı daha çok örnek çözüyor ve en başarılı öğrenciler bu öğretmen sayesinde ortaya çıkıyor. İşte ego ve özgüven tam olarak budur.

  Hayatta her zaman doğru olan özgüvendir. Çünkü kendine olan güvenin başkasının düşüncesinden daha kesindir. Merkezinizi  “ben” yapmayın. Siz nasıl olursanız çevrenizdeki  insanlarda sizin gibi olur.”Kişinin egosu bütün problemlerin, bütün savaşların, anlaşmazlıkların kaynağıdır. Kendisini başarısız hissetmek, sürekli  başkaları ile kıyaslamak herkesi incitir. Hayatta her zaman her şeye sahip olamazsınız”