..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: leylak2255
Eser Sıra Numarası: 170217eser24                                                                                   ÇAP

  “Bizim kuşağın en büyük keşfi şudur: İnsanoğlu yaşamını değiştirebilir, Eğer bakış açısını değiştirebilirse.” William James bu sözü söylediğinde neredeydi, kimleydi bilmiyorum. Ama insanlığın yaşam düğümlerinden birine el uzattığını biliyorum.
       
  Gerçekten de insanlık dünyaya 1 santimetre sağdan baksa daha farklı şeyler yaşayabilirdik. Belki ,Dünya savaşları yine olurdu, Arşimet anı gün “Evreka!” diye bağırır, M.Ö. 3253 yılında Yüce Prens Makte ve Angelika’nın ilk çocuğu yine doğmadan ölürdü. Belki birçok şeyi değiştiremezdik ama eğer 1 santimetre sağdan baksa insanlık, köşede babasının zoruyla dilenen Mahmut’un ayaklarında ayakkabı olurdu. Bakış açısının değişimi dünyayı değiştiremezdi belki ama Sevil’i bu sabah daha mutlu uyandırabilirdi. Bakış açınız evden çıkış saatinizi değiştiremezdi belki ama özgüveninizin egoya dönüşmesine mani olabilirdi.
“Yaşamınızda özgüven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir? ”sorusuna bakmadan önce şu soruyu sormalıyız: Özgüvenli insan ile egoist insan arasındaki fark nedir? Tabii ki kendimize göre birçok cevap verilebilir bu soruya. Ama benim fikrimce en belirgin fark şu: Özgüvenli insan kendisinin iyi olduğunu düşünür, egoist insan kendisinin “daha” iyi olduğunu düşünür. Bence tüm fark bu “daha” kelimesinde.
            
  Özgüven ve ego arasındaki fark: kıyas. Özgüvenli insan güne “Bugün çok iyi görünüyorum.” diye başlar mesela ama egoist insan güne “Bugün en iyi ben görünüyorum.” Diye. Özgüvenli insan yalnızca kendisine odaklıdır. Egoist insan diğer insanlarla kendisini karşılaştırma ihtiyacı duyar. İşte bu küçük bakış açısı bir insanı özgüvenli veya egoist yapar.

  Ego ile özgüven arasındaki fark gerçekten küçüktür. Benim hayatımda hem özgüvenli olduğum hem de gerçekten egoist olduğum dönemler oldu. Peki ben hayatımda egoistlikten özgüvenli olmaya tam olarak ne zaman geçtim. Başka insanların da iyi olduğunu kabul ettiğimde . Yani benim özgüven ile ego arasındaki farkı oluşturan özelliğim her insanın iyi olduğunu ve benim yalnızca çapım kadar var olduğumu fark etmemdir.