..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: martı4543
Eser Sıra Numarası: 170216eser10


KENDİNE Mİ GÜVEN? GÜVENE Mİ GÜVEN?
      
  Annen mi baban mı ? diye sorduklarında kimse gerçek bir yanıt veremez, kendine yakın olan kişiyi seçerler ama arasındaki bağ kopmaz. Özgüven ve ego da buna benzer. Egoya sahip olan insanlar özgüvene de sahip olduklarını düşünürler. Bilince yanlış yerleştirilen bu kavramlar insanların kendi benliklerini bulamamasına neden olur.
     
  Özgüven ; insana doğuştan verilmiş bir histir. Duygular, çevre, aile, din, inanç gibi konularla da desteklenir. İnsanın kendisini bilme, tanıma duygusu olarak da tanımlanabilir. Ego ise; çevreden uyarılmış kinaye, mübalağa ve kibirin kısa adıdır. Kendisini birisi ya da birilerine kanıtlamak isteyenlerin kullandıkları genellemedir. Ego bir çantadır. Yeri gelip lazım olunduğunda koluna takıp alabileceğin bir eşyan, gerek duymayıp ortamı olmayan yanlış bir elbise kombini olan bir çanta gibidir.Bazen ego herkes tarafından sevilen, çevre, erkek ve kız arkadaşlar, takdir, beğenme, alkış vs. bunları elde etmek için kendimize yaptığımız değişme, fark ettirme “Ben buradayım!”  havasını verme…
     
  Uçurum kenarındaki bir insan kadar cesur, atlayamayacak kadar tutsak olandır egolu insan. Özgüvenli insanlar genellikle daha önceden temeli olmuş ve ilkokul yıllarında ki başarısı ve çevresinin ona sorumluluk alabilen, güvenilir bir insan gözüyle bakması, kişinin çevreye ve kendisini karşı bakışını değiştirmiştir. Özgüvenini iyi kullanan kişiler özel şirket ve devletteki genel müdürler, finans müdürleri ve satış danışmanlarıdır.  Finans müdürleri ve satış danışmanları özgüvenleri daima yüksek olan insanlardır. Göz önünde oldukları için kendine güveni tam kişiler seçilir.
     
  Bir sahneye çıkan şarkıcının eğer kendine güveni olmasaydı oraya çıkmaz, dansını edemez, kendini duyuramazdı. Yahut bir parti lideri güveni olmasaydı şehir şehir gezip miting yapıp partisine oy toplayamazdı. İşte insanı bir şeyler yapma eğilimine iten, kendine inanmasını sağlayandır. Özgüvenli insan arkasında kimse olmadığı zamanda bile ayakta durandır, herkese kafa tutup yine yalnız kaldığında sığındığı kendisidir. Böyle meçhul zamanlarda insana içindeki sıcaklık kendine olan sonsuz güveni ile ayağa kalkıp yola devam eder. Ego bir gemi misali insanı açıklara da götürebilir, yahut limana.

  Ego bir nevi kürektir. Bir şeyleri alıp bir yere atılmasını ve zamanında çıkarılmasını sağlar. Özgüven ise yürektir.Zamanında yapar ve kendinden emin, güçlü bir bilektir !