..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: matar1588
Eser Sıra Numarası: 170217eser10


                                                               YANILSAMALAR DUVARI
  
  Kendini beğenmiş varlıklar olan insanlar, şu koskoca evrende gözle görülemeyen bir toz zerresi kadar küçük ve değersiz olduklarını ne kabul edebilirler ne de etmeye çalışırlar. Bu durumun sonucunda ortaya gurur ve küçümsenme korkusu gibi insanı yiyip bitiren terimler ortaya çıkar. Ego ise bu tarz duygular ve toplum tarafından kabullenme isteği üzerine ortaya çıkan kendini savunma mekanizmasıdır.
  
  Yani egomuz, bizi başkalarının olduğumuzu düşünmesini istediğimiz kişi gibi davranmaya iter. Öz güvenimiz ise hayatımız boyunca elde ettiğimiz birikimlerle gelişen, olduğumuz kişi bağlamında ortaya çıkan bir özelliktir. Bir bakıma egomuz, çeşitli psikolojik savunma yöntemleriyle, kendini rahatlıkla alt edebileceğini bildiği gerçeklikten kaçan korkak yanımız, öz güven ise daha realist ve eleştirilere açık olan cesur tarafımızdır. Peki, gözümüze doğru gelen yumruğu gördüğümüzde gözlerimizi kapatmamız gibi bir savunma mekanizması olan, korkutucu gerçekler yüzümüze vurduğunda bir refleks gibi elimizde olmadan harekete geçen egomuzun bizi tamamen ele geçirmesini engellemek için neler yapmamız gerekir?
  
  Ego kelimesi "ben" ve "benlik" kavramlarından ortaya çıkmıştır. Benliğimizi nasıl yok edemiyorsak egomuzu da ortadan kaldırmamız mümkün değildir. Ancak durdurabileceğimiz ve durdurmamız gereken şey aslında egomuz değil, aynı egomuz gibi doğuştan gelen ve egomuzla iş birliği yaparak şekillenen, kendini beğenmişliğimizin ürünü olan sahte kişiliğimizdir. Bu sahte benlik duygusunu Albert Einstein "optik bir bilinç yanılsaması" olarak tanımlar. Bu yanılsamaların birleşerek oluşturduğu kocaman duvar önümüze geçerek gerçekleri görmemizi engeller. Bu duvarı yıkmanın, yanılsamaları atlatmanın tek yolu ise onların yanılsama olduğunu, gerçeklerle alakaları olmadığını anlamaktır.

  İşte bu aşamada karşımıza öz güven kavramı çıkar. Bizi gerçeklerle yüzleşmeye itecek, yanılsamalar duvarını aşmak üzere atacağımız her adımda ihtiyacımız olan cesareti bize verecek olan tek özelliğimizdir öz güvenimiz. Öz güven ve sahte benliğimizin arasındaki farkı anladıktan sonra yapmamız gereken şey öz güvenimizi dizginlemeye çalışmaktan vazgeçmektir. Bunu başardığımız zaman daha mutlu ve kendimizle daha barışık olduğumuz bir yaşam sonuna kadar açılmış bir kapının ardında bizi bekliyor olacaktır.