..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: mavi8520
Eser Sıra Numarası: 170218eser17

                                
                                                                            ÖZE GÜVEN
           
  Geçtiğimiz yılda katıldığım bir liderlik okulunun zirvesi sırasında hayatımda iki sözcüğün tanımı benim için değişmişti. Birbirin yakın iki kavram birbirinden belli farklarla ayrıldı. Kendine güven ve öze güven. Zirvede yapılan konuşmada kendine güvenen insanların kendini başkaların kanıtlamak istediklerini, kendi fikirlerine âşık olduklarını, dominant bir karaktere sahip olduklarını, geri bildirimleri tehdit olarak algıladıklarını ve başarıyı kendilerine alırken öz güvenli insanların ise kendileriyle barışık, başarıyı kendinden çıkaran ve geri bildirimleri fırsata çevirenler olduğunu öğrendim. Anlamlarını aynı sandığım bu iki kavram benim için artık birbirinden ayrılmıştı.
          
  Günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız, insanları değerlendirirkenki düşüncelerimizde, diyaloglarımızda kullandığımız ve birbiriyle en çok karşılaştırılan iki kavramdır aslında ego ile özgüven. Çoğu insan ego ve özgüven kavramlarının ince bir çizgiyle ayrıldığını savur. Benim düşünceme göre tam dersidir aslında bu. Bu iki kavram kesin çizgiyle birbirinden ayrılmaktadır. Özgüven kişinin kendi özünü tanıması, kendi benliğine inanması, ona güven duymasıdır. Ego ise insanın kendi özünü bilmeden hareket etmesidir. Ego ise insanın kendi özüne bilmeden hareket etmesidir, fikirlerine ve düşüncelerine âşık olup kendini herkesten üstün görmesidir. Ego sahibi insan başarıyı kendine alırken özgüven sahibi insan başarıyı kendinden çıkarır.
         
  Her birey az da olsa egoya sahiptir aslında. Önemli olan egomuzun altını doldurarak bunu güvene çevirebilmektir. Özüne güven belki de bir bireyin sahip olduğu en kıymetli hazinesidir. Bir birey en başta kendinin farkında olmalı,  yapabilecekleriyle yapamayacaklarını ayırt etmelidir. Özgüven bilgin dâhilinde kendine duyduğun inançken ego her konuda her şeyi bilme ve yapabileceğini sanma yanılgısıdır aslında. İnsan kendini her konuda çevresinden üstün görüyorsa bu egoya dönüşür.  Ego sahibi insan bir işi yapmadan önce konuşurken özgüven sahibi insan işini en güzel şekilde yaptıktan sonra konuşmaya gerek duymaz.
          
  Özüme güven duyuyorum çünkü kendimi keşfetmeye, geliştirmeye çalışıyorum. Bir işi yapmadan önce başta kendim inanıyorum, kendime göre en güzel olanını yapmaya çalıyorum, yaptıktan sonra ilk önce kendime kanıtlıyorum. Geri bildirimleri fırsata çevirmeye çalışıyorum. Başarıyı kendime çevirmekten kaçınıyorum.  Başarısızlıkta en hızlı şekilde ayağa kalkmaya çalışıyorum.
       
  Özüme güven duyuyorum çünkü empati kuruyorum, karşımdakine değer veriyorum. Başarıyı başka insanlarla beraber elde ederek kendime daha fazla bilgi kattığıma inanıyorum.Özüme güven duyuyorum çünkü kendine güvenmeyen insanların kendine haksızlık etmemek için başkasına güvenmediklerinin farkındayım.Ego sahibi olmaktan korkuyorum. Çünkü Albert Einstein’ın “ Ne kadar çok bilgi o kadar az ego ne kadar az bilgi o kadar az ego “ sözüne inanıyorum.
       
  Öze güven ve ego kavramlarını en çok karşılaştığımız iki kavram.  Umarım her insan bu iki kavramı birbirinden ayıt edebilir.  Umarım her insan sahip olduğu değerin farkına varır, beraberlik duygusunu keşfeder. Umarım her insan kendisini keşfeder çevresinin farkında olur ve özüne güven duyar. İşte o zaman her insan şu an olduğundan daha çok toplumsallaşır ve işte o zaman dünya herkes için daha yaşanabilir bir hale gelir.