..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: merve0001
Eser Sıra Numarası: 161215eser03


                                                                                TARAFINI SEÇ
      Çok çelişkili bir ikilidir. Ve bu yüzden biz insanlar çoğu zaman bu ikiliyi ayırt edemiyoruz. Bence bu olayı görebilmek için , anlayabilmek için ,önce kendimizi sorgulayarak başlamalıyız. Çünkü çoğu zaman hayatı, okulu, evi vs. bir sürü etmeni o kadar sorguluyoruz ki  hiç bir zaman sıra bize gelmiyor.
     Kendimizi sorgulayalım diyorum da hareketlerimizde, davranışlarımız da amacımızın ne olduğunu biliyor muyuz? Toplumda bir şeylerden  bahsederken neden tüm ilgiyi kendi üzerimize çekmek istiyoruz? Neden merkezci olmayı istiyoruz? Bence bu soruların cevabı çoğunlukla ego merkezlidir. Çünkü egonun kelime anlamına baktığımızda "BEN"anlamına gelir, egoistlikte  bencillik manasındadır. Ve ayrıca bencil olmak her zaman kötü olarak algılanmaktadır.
    Neyse şimdi özgüven ile ego arasıdaki farkı biraz daha anlayabilmek için bir örnek vereceğiz. Mesela , çok bilindik bir örnek vermek istiyorum. Gitar çalan bir insandan bahsedeyim. İki tip profilimiz var önümüzde. Biri sahil gitaristi diye tabir ettiğimiz , dört akortlu şarkılardan başka bir çalmayı bilmeyen kendini çok geliştirmemiş , amacı belli bir gitarist profili .Bu tarz insanlar genelde ortamlarda ilgiyi üzerine çekmeyi seven insan profilidir. İlk fırsatta eline gitarı alabileceği bir ortam yaratmaya çalışır , alttan alttan yeteneğini karşısındaki insanlara pazarlar. Fakat şuan ki yüzyılda artık gitar çalmayan insan kalmadığını düşünerek gereksiz bir çabadır bu . Ve bu insanı bunları yapmaya iten egodur. Çünkü kendisini öne çıkarmaya çalışır. Kendisinin merkezde olmasını ister. Gitar yeteneğini sergileyeceği uygun bir ortam bulup orada merkezde olmayı ve tüm ilginin üzerinde olmasını ister kendini düşündüğü sürece egoist kavramına sıkışıp kalacaktır. Diğer kişimiz ise yine benzer şekilde gitar çalan ,kendini dört akortlu şarkılarla kısıtlamamış ,herhangi bir ortamda gitar çalmak için ekstra çabası olmayan ,o ortamları hazırlamak için uğraşmayan ama ortama girdiğinde yeteneğini gösteren insan profili. Bu tarz insanlar insanların ilgisini üzerinde olmasını severler, fakat bunun için eksta bir çaba sarf etmeye gerek duymazlar, çünkü yapabileceklerini bilirler, hafif mütevazi bir tavırları vardır. Ama her mütevazi insan özgüvenli değildir.
    Özgüven çok kırılgan bir şeydir. Yapabileceğiniz bir şeyi başaramadığınız anda özgüveniniz yıkılabilir. Fakat ego öyle değildir. Çünkü ego temellerini kendinden, yani kişiden alır. Fakat özgüven ise biraz daha çevreye bağlıdır.         
    Mesela kendini zeki olarak lanse  eden bir adam egoist midir yoksa özgüvenli midir? Kendini beğenmiştir orası ayrı, kendini beğenmesi bizi ego cevabına itiyor istemsiz. Ki bence de egodur, sonuçta zeki olduğunu bilen bir insan bunu lanse etmek yerine konuşması ve hareketleriyle bunu gösterebileceğini bilir. Bilen insanda özgüveni olan insandır.