..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: nefes7175
Eser Sıra Numarası: 170121eser01


BEN SEN O
    Saatlerce araştırma yaptım, okudum, notlar aldım. Acele etmedim yazmak için. Mizahımla amatör egomu birleştirip özgüvenimin farkını ortaya koymaya çalışsam nasıl olur acaba? Elimin en telaşlı halinden dökülüyor bu kelimeler. 
   Ego nedir? Bir çırpıda, bir kaçamak bakışta, kısacık bir sohbette bile belli olan bir şeydir. Saklayamıyorlar o devasa yapıtlarını efendim, saklayamıyorlar. Yazık! Özgüveni eksik insan egoya sığınır. Peki ya özgüven nedir? Egonun doğurduğu bir kavram mı yoksa? Biri kendini kabul etmek, geliştirmek, sevgiyle yoğrulmaktır. Diğeri kendini bilmemek, ancak duyduklarıyla beslenip başkalarının hayatlarından çalmaktır. Özgüven hepimizin malumu olmak üzere; kendilikle, özle ilgili duyduğumuz duruma denir. Aradaki en bariz fark algısal farktır. Biri karşı tarafı rahatsız etmekten keyif alan, diğeri karşı tarafı rahatsız etme amacı duymayan durumlardır. Özgüven kendimizi ne sandığımızla kendimizin ne olduğu arasındaki farkın sıfıra yakınması durumunda ortaya çıkan algısal öz bütünlüğüdür.
  Bilimsellikten çıkacak olursak özgüven bilinçli olup egoya bağlı bir yansımadır. Kendimizi başkalarına oranladığımız zaman özgüvenimizi sıfıra indirgemeye başlarız. Yığınlarca sebepten ötürüdür ki egoyla özgüveni birbirine karıştırmamak yetmez. Yetmeyeceği gibi egomuzdan mümkün olduğunca kurtulmak ve özgüven konusunda ihtimaller dâhilinde en yüksek kendilik algısına ulaşmaya çalışmak kişilik değeri için hayati derecede önemlidir.     
  Özgüven hem kadın da hem erkek de çekici bir unsurdur. Yeteri kadar ego hayatımızda gerekli olduğuna göre kendimizi tanımak için bir adım atmamız gerekli. Ve o adımda nasıl bir egoya sahip olacağımızı bilmek ve belirlemek engin denizlere yelken açmakla kıyaslanabilir.
Sen beni tanıyor musun?
Sen kendini ne sanıyorsun? Zor sorular... Aslında herkes kendini tanır da... Kaçımız aynada kendimize mertçe bakabiliriz? Kaçımız gerçeği kendimize haykırabiliriz?

İnsan dağlardan yüce haddini bilmezse cücelerden cüce bir varlıktır. Haddini bilmeye "özgüven" diyorlar, haddini aşmaya da "ego" ben, ben, ben...

Bazen bütün terazilerin de tartamadığı biz; bazen tek bir gram etmeyen de... Şöhret için kucağa oturan ego, özgüven geldiğinde ayağa kalkar biliyor muydunuz?

Tanrı bizi yarattı; çünkü bu egoyu dağlar taşıyamadı. Ana rahmine düştüğümüz anda kucakladı bizi kibir. Ve bu yükü biz yüklendik. Yükümüz ağır!
Bu insanlık yükü...
Egoistlerin iyi (!) bir yanı vardır; başkaları hakkında konuşmazlar. Kendimden biliyorum. Habil öldüğünden beri yalnızım.
Egomu kuvvetli rüzgarlarda harladıkça harlıyorum, peygamber vitesine aldım özgüvenimi ilerliyorum. Öyleyse bana düşen özümün sözünü dinlemek.
Yani?
Yanisi şu; sadece ben yok; ben, sen, o, biz, siz, onlar...