..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: ırmak0001
Eser Sıra Numarası: 170207eser04


                                                                                    EGO VE ÖZGÜVEN

   Hiç düşündünüz mü ego ve özgüven arasında nasıl bir fark var diye?
Benim fikrime geçmeden önce belirtmek istediğim bir nüans var.
Ego kelimesini duyduğumuz zaman ya da bu dönemlerde daha çok karşımıza çıkan egoist kelimesini duyduğumuz zaman beynimizde canlanan resim kibir oluyor.
Peki neden kibir olarak adlandırıyoruz?
Egoya başka bir boyuttan bakmayı neden denemiyoruz?

Bunu açıklamadan önce bir kelimeden daha bahsetmek istiyorum özgüven, özgüven ise tam tersi beynimizde çok pozitif bir resim çiziyor özgüven diyince aklımıza alçak gönüllülük gelirken, ego dediğimizde aklımıza kibir geliyor peki neden?
Bunu düşünen insanların yoğunlukta olduğunu biliyorum ama ben böyle düşünmüyorum.
Ben her kötünün kendine göre haklı bir yanı vardır diye düşünüyorum; öyle ki ego kötü bir şey bile değil.

Şimdi, benim düşüncelerime geçeceğim aslında ben bu soruyu kendime hep soruyorum.
‘’Ego kötü bir şey mi?’’ Gerçekten üzerinde durulması epey mümkün ve tartışmaya gayet açık bir  soru.

Bana bu zamana kadar egoist diyen çok kişi olmasına rağmen ben kendimi hiç kötü hissetmedim işin garip kısmı ise bana  egoist dediklerinde kendimi daha güçlü hissettim.
Aslında egonun kötü bir şey olmadığını kendi içimde yaşıyor ve yorumluyordum.
Ego bana göre bir kalkan, insanların size karşı konuşurken iki kere düşünmesi neden mi?
Çünkü siz içinizden geldiği gibi davranıyorsunuz.

Doğru veya yanlış olduğu için değil, sadece istediğiniz gibi,birisi size çok güzelsin dediğinde sizde o kişiye çok teşekkürler diyip sende çok güzelsin dediğinizde ya da asıl güzel olan sensin  dediğinizde ama aslında içten içe hiç beğenmediğiniz bir kişi olduğunda siz alçakgönüllü iyi niyetli oluyorsunuz. ama güzelliğinizi farkındaysanız ve size  birisi güzelsin dediğinde biliyorum diyip gülüyorsanız, sizden daha egoist bir kişilik olmuyor.

Bu dünyada ‘’Ego nedir?’’ diye sorarsanız; Ego realite, ego farkındalık ,ego öz farkındalık, ego cesurluk,ego içtenlik, çünkü ego bizi tam 3 yaşımızdan beri takip eden  bir gölge gibi  kendimizi  çevremizi tanımamız için elde edilmiş bir şans ego.

Aslında etraftaki olup biteni yorumlama yeteneği de diyebiliriz , çünkü biz 3 yaşımızdan itibaren çevremizde olan durumları denetliyoruz. Beynimiz bizi eğitmeye başlıyor ,düşünmeye zorluyor.
Şimdi siz bu anlattıklarımı egonun kibir olduğunu söyleyen insanlara anlattığınızda böyle bir tanımın egoyla ne alakası var diyeceklerdir.Çünkü egonun tanımını hiç biri bilmiyor.

Ama bana sorarsanız ego özgüvenin daha akıllı bir biçimde kullanılması. Özgüvenli dediğimiz insanlara baktığımızda ben korku görüyorum.Çünkü bir insan sırf birileri onu bir davranışını veya fiziksel görünüşünü beğendiği için  övgü alan kişi de şu algı oluşur: ‘’Eğer ben bu kişiye teşekkür etmek yerine evet farkındayım ya da keşke sende çabalayıp bu konuma gelebilsen dediğimde ayıp olacak ve  benim hakkımda artık iyi düşünmeyecek'' kavramına takılır.

İşte özgüven bu kavram karmaşasına düşüp batmaktır.Sırf ayıp olmasın diye de dürüstlüğünden ödün verir düşünmediği şeyleri düşünüyormuş gibi dile getirir. Ama egosit olan kişi bunu aklından bile geçirmeden içinden geldiği gibi davranır.Egoist kişi kendi doğruları için yaşar. Özgüvenli kişi ise çevresi için yaşar.

 İşte bu anlattıklarımı beyin tam 3 yaşından beri planlar.İstisnalardan bahis dahi etmiyorum.

Bu genel olarak benim görüşlerim ama şunu kesin bir şekilde söyleyebilirim ki eğer  özgüven için realiteden ve cesur olmaktan kaçacaksam. Dünyanın en egoist kişisi olmaktan gurur duyuyor ve özgüveni reddediyorum.