..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: semazen1507
Eser Sıra Numarası: 170214eser02                                         EGOSUZ VE ÖZGÜVENSİZ BİR YAŞAMA DOĞRU

   Ego ve özgüven arasındaki farkı düşündünüz mü hiç? Özgüven: insanın kendine olan güvenidir-diyorlar-. Örneğin: zekiyim, çok iyi bir insanım gibi, Ego ise: eziklenme korkusundan doğar ben sizden üstünüm ben basit biri değilim gibi cümleleri barındırır-tabi bunda da başkasının yalancısıyım.
  
  Egoist insan yaptığı işte en iyisi olduğunu düşünür-bu su götürmez bir gerçek-. Özgüvenli insan ise yaptığı işlerde iyi olduğunu düşünür-bu da ikisinin aynı ipte oynadığı kısmı-. Egoist insan herkesin kendisine ve yaptığı işe hayran olduğunu düşünürken özgüvenli insan böyle düşünmez. Özgüvenli insan yapacağı işleri başaracağını düşünürken egoist kişi bu işin kolay olduğunu ve onun için çocuk oyuncağı olduğunu düşünür. Örnekler verecek olursak Aleyna Tilki’nin “Benim hep fanlarım vardı beni çocukluğumdan beri parmakla gösteriyorlar. “ sözü egoist bir insana örnektir. Özgüvenli bir insan “Çok çalıştık ve başarılı bir eser olduğuna inanıyorum.” gibi cümleler kurar. Şimdi benim ne düşündüğüme gelirsek, bana kalırsa bu iki kavram arasında çok bir fark yoktur. Sadece bu ayrımı yaratan belki ufacık bir fark insanların zekâ seviyeleridir. Nasıl mı? Eğer ben egolarımı bastırmak isteseydim bunun en iyi yolunun ona uygun bir kılıf bulmak olduğunu düşünürdüm.  Sebebi çok açık değil mi sizce de? Zeki olan insanlarda görülen en belirgin özelliği düşünün mesela her zaman yaptıklarıyla, duruşlarıyla, gülümseyişleriyle bizlerden takdir toplar ve bunu sanki hiçbir şey yapmadan yapmışlar gibi bir edayla karşılarlar. İşte tam olarak ego ve özgüven çatısı burada kurulur. Bence kesinlikle özgüven kavramı ego kavramının küçük kardeşidir.  Bana kalırsa öncelikle insanlarda özsaygı bilinci gelişmeli, çünkü özgüven sahibi her birey bu duyguya hak ettiği değeri veremeyebiliyor. Günümüz şartlarında düşünecek olursak mesleki anlamda en fazla özgüven aşılayan kurumların başında askeriye gelmektedir. 

  Peki ya ülkemizde çok kısa bir zaman önce yaşanan darbe girişiminin baş failleri kim, ya tarihe kara bir leke olarak çalınan katliamların, savaşların failleri kim? Sanırım herkes cevabı biliyor… Bu yüzden kimse bana özgüvenin egodan daha farklı anlatılmasını beklemesin, bir özgüven patlamasının yarattığı vahim sonuçları gören biri olarak ego ve özgüven bir ipteki iki cambazdır. O zaman bence doğru soru şu olmalı egolu bir özgüveni nasıl dizginleriz? Cevabı yine metnin içinde gizlidir. Artık hayatımıza daha fazla girmesi gereken kavram “Özsaygı”dır. Eğer özsaygımızı özgüvenimizden önce sağlamayı başarırsak belki ne olduğumuzla, bizi ne sanmalarını istediğimiz sorusunu daha kolay cevaplayabiliriz. Çünkü özgüveni yüksek kişilerde görülen her şeyi başarabilirim potansiyeli zaman içerisinde doğru yönlendirilmezse egoist kişiliklere bürünebilir ve sonuçları kişiler ya da ülkeler bazında felaketlere sebep olabilir. Küçüklükten itibaren ailemizden ve arkadaşlarımızdan edindiğimiz her değer bizim için çok değerli ancak bunlar için her daim süzgeç misali bir elek gerekli, bu elekte bizim hayatımızın rol modeli olan öğretmenlerimizdir. Onların doğru yönlendirmeleriyle etrafımızdaki kişilerden aldığımız her türlü düşünce bizim doğru rotamızın şaşmasını engelleyecektir.

  Umarım bundan sonraki kuşakların özgüveni ve özsaygısı birlikte gelişir ve doğru elekten geçerek vatanımıza, milletimize, bayrağımıza bağlı gençler yetişmesi yolunda doğru özgüven adımını atabiliriz. Bunun için hem biz gençlere hem de değerli öğretmenlerimize büyük sorumluluk düşmektedir. Umarım bizden sonraki kuşaklar da bu sorumluluğu en iyi şekilde taşır.