..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: tolon1234
Eser Sıra Numarası: 170207eser03


                                                            İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN

    Aslında özgüven ile ego arasında hiçbir fark yoktur. İki kavram da birbirini tamamlar. Sağ el ile sol el nasıl aynı ise özgüven ve ego da aynıdır. Her iki kavram da hayatımızın merkezine tahtlarını kurmuşlar. Yaptığımız her konuşmada, her hareketimizde, her davranışımızda içimizde beslediğimiz egoyu karşıdaki insanla tanıştırırız. Bu kavramları anne ve baba düşünün. Sonuçta tek çocuk vardır: kıskançlık!

Nasıl olursak olalım bizi eleştirenler hep olacaktır. Uçsanız bile “Yürümeyi bilmiyor.” diyeceklerdir.  Evet, öyle insanlar var, demeyin. Hepimizin içinde böyle bir kişilik vardır. Kimisi bunu çok iyi saklar,  kimiyse saklamaz veya saklayamaz. Olayın kötü tarafı ego olumsuz bir şeydir ama buna engel olabilecek kişi sayılıdır. Konusu açılmadığı sürece hiç kimse egolu olup olmadığını hatırlamaz.
         
Ego bizim yaratılışımızda vardır. Bu yüzdendir ki ego içimizdeki şeytandır. Fazla özgüven fazla egodur. Özgüven eksikliği ise egosunu fark edememe durumudur. Fark edip de “salağa yatan” insanlar da vardır. Onlar, egosunun tatmin edilmesinden haz alırlar. Egosu tatmin edilen insan işini bilen insandır(!) Siz istemez misiniz, güneş olmayı ve gezegenlerin etrafınızda dönmesini? Her insan ister ama çoğu kişi: “Ben egolu değilim.” der. Keşke içimizdeki kişiliği kabul edip bununla yaşamayı göze alsak. Ama alamıyoruz değil mi? Ne de olsa çıkarlarımıza uymuyor.
       
Ben de  ne  kadar  emin olamasam  da  salağa  yatan   insanlardanım. Belki de farkındayım  ve bunu kendime yedirmek istemiyorum ama öyle bir insan olduğumu içten içe biliyorum. İnsanların bazı zamanlarda  benimle  ilgilenmesi  hoşuma gidiyor  ve  içimde  olan  gizli  egomu  tatmin  ediyor.  Belki de  insan  yaşantısından  dolayı egolu  veya özgüvensiz,  içine  kapanık   birisi  olmaya  itiliyordur  veya  kendini  böyle  birisi  olmaya  koşulluyordur.  Tıpkı  benim yapmaya  çalıştığım  gibi.
      
Ben  her  zaman  elimde  olmayanı  istemişimdir.  İstediklerim  elime  geçtiğinde  ise  yine  elimde  olmayanı  istemişimdir.  Kendimi  bildim  bileli   elimde  olmayan  ve olmasını  istediğim ise  tam  bir  özgüvendir.  Belkilere sırtımı dayamak  istemiyorum  ama  belki de  özgüven  sorunundan  kaynaklanıyordur. Burada,  bu  konuya da  değinmek  isterdim  ama  konu dışı  kalıyor.  Neyse…  Ego  bana  göre  insanı  insan  yapan,  aynı  zamanda  canavara  dönüştüren  melek  yüzlü  şeytanımızdır  içimizdeki.
      
 Herhangi  bir  işe  başlamadan  önce  kendi  çıkarlarınızı  düşünüyorsanız  tebrikler!  Bana  göre  egolu  bir  insan  olma  yolunda  ilerliyorsunuz, belki de öylesinizdir. Ama  sizi  bu  yüzden  tabi ki  aşağılayamam . Hatta  kendinizle  gurur  bile  duymanız  gerekir.  Kimi  insanların  yapmak  isteyip de  yapamadığını  yapmak  çok  güzel  bir  duygudur.  Kendinizi  olayın  kahramanı  gibi hissettirir. Farklı  yollardan  da  olsa  bu  duyguyu  ben de  tatmıştım. İnanın,  insan  bir  kere  tadınca  durmaksızın  devam  edesi  geliyor.  Ve  bu  yolda  devam   etmeniz  için  elinizi  tutan  genelde  ego  olur.

     Ego biraz da olsa kendimize düşkün olduğumuzdan baskın geliyor. Bunu sonlandıramayız ama azaltabiliriz. Ego için söylediklerim özgüven için de geçerlidir. Ben ikisini aynı gören bir insanım. Sizleri bilemem. Ama “Ben egolu değilim.” diyerek kendinizi kandırmayın. Kendinizle yüzleşin, kaçmayın. Bunları yaptığımız da gene egolu ama iyi insanlar olacağız. Kendinizden korkmayın. Sen, sensin ve bunu kabullenmelisin.