..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: yalı2080
Eser Sıra Numarası: 170218eser25


                                                                         TEVAZU
    
  Gerçekten düşündüğümüz kişi miyiz yoksa kendimizi olduğumuza inandırdığımız mı? Başarılarımız övündüğümüz kadar büyük mü ya da fazla mı mütevazı çoğu zaman? Hayatın bize sunduklarına göre karakterimiz şekillenir, ego ve özgüven ayrımı böylece daha net bir çizgi haline gelir.
    
  Özgüveni düşük insan egoya sığınır. Böylelikle bu iki kavram arasındaki çizgi daha belirgin bir hale gelir. Ancak bu farkı görebilmek iyi bir görmüş ve geçirmişlik yani tecrübe gerektirir. Örnek vermek gerekirse; gitar çalan bir insandan bahsedelim. İki tip profilimiz var önümüzde. Dört akorlu şarkılardan başka bir şarkı çalmayı bilmeyen kendini çok geliştirmemiş, amacı belli bir gitarist profili. Bu tarz insanlar genelde, ortamlarda ilgiyi üzerine çekmeyi seven insan profilidir. İlk fırsatta eline gitarı alabileceği bir ortam yaratmaya çalışır. Belki de bu çabasının sebebi kendini kanıtlama amacıdır ve dolayısıyla özgüvensiz olduğunu gösterir. Diğer yanda ise gitar çalmak ve kendini geliştirmek için uğraşmış, yeteneği olan ve ortamlarda bu yeteneğini göstermek için çaba sarf etmeyen biri var. Kendisine olan özgüveni tam olduğu için kendini kanıtlama ihtiyacı da duymaz.
    
  Şimdi daha genel düşünelim; hayatınızda daha önce hiç görmediğiniz iki kişi ile zaman geçiriyorsunuz. Biri ego ve benlik duygusu ile dolu, eleştiriye kapalı ve genellikle sadece kendini doğru buluyor. Diğeri ise saygı ve mütevazılığı ile ön planda, insanların söylediği anlamsız şeyleri önemsemeyecek kadar özgüveni yüksek biri. Şüphesiz ki en iyi ilk izlenimi size özgüveni yüksek olan kişi bırakacaktır.  Egosu yüksek olan insanlar halk dilinde "egoist" olarak adlandırılır ve bu insanlar kendi yaptıkları en ufak güzel şeyi dâhil büyütmeyi, abartarak anlatmayı sever. Özellikle kendilerinden daha başarılı birini gördükleri an kıskanmaya başlarlar. Özgüvenli insanlar ise tam tersi, mütevazı davranır ve karşısındakinin başarısını her dâim takdir eder. Bu büyük farkın en önemli sebebi ise tahmin edildiği üzere eğitimdir. Başarılarla dolu bir hayatı olan, bilgiyle beslenmiş ve tecrübeyle büyümüş insanlar her zaman özgüvenli insanlardır. Fakat kendine güveni olmayan ve diğerlerine göre kendinin daha aşağı olduğunu düşünen insanlar kendilerini daha büyük göstermek için ellerinden geleni yapar. Bunun sonucunda ise özgüvensizliklerine yenik düşüp kendilerini egonun ellerine bırakırlar.

  Sonuç olarak zeki olduğunu bilen bir insan, bunu lanse etmek yerine konuşması ve hareketleriyle bunu gösterebileceğini bilir. Bilen insan da özgüveni olan insandır. "Ne kadar çok bilgi o kadar az ego." demiş Einstein. Unutmayın karşınızdakini takdir ettiğinizde ne kadar büyürseniz, egonuza yenik düştüğünüzde o kadar küçülürsünüz.