..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: yazel6895
Eser Sıra Numarası: 170216eser03                                                              TOPRAK VE UÇURUM
   
  Ego ve özgüven arasında incecik bir çizgi vardır. Bu incecik çizgi sanki ikiye ayırır bir tarafta özgüvenin olduğu bir toprak ve diğer tarafta egonun olduğu bir uçurum alanını. İki kavramı birbirinden ayırt edemez çoğu insan, bu yüzden dengeleri bozulur ve uçuruma düşerler.
   
  Ego nedir peki? Egoist insanlar nasıl insanlardır?  Ego bana göre insanın kendini diğerlerine kıyaslayarak daha da yüceltmesidir. Toplumda genelde sürekli kendini iyi gösterme çabası olan insanlardır egolu karakterler. Kendilerini geliştirmeye fazla çabalamazlar çünkü zaten yeterince iyi olduklarını düşünürler. Kendilerinden bahsetmeyi, insanları gereksiz yerlerde bile etkilemeyi çok severler. En açıklayıcı biçimde ise, egolu insan yersiz özgüven yapan, sadece kendini sevmekle kalmayıp diğerlerinden üstün gören insanlardır.
   
  Özgüvenin ne olduğu konusuna gelmemiz gerekirse de kısaca içten içe kendini takdir etmek, yeri geldiğinde gurur duymak ama başarıya rağmen kendini geliştirmeyi hiç bırakmamaktır. Bu ikisinin arasındaki farkı hayatımız boyunca çok kolay ayırt edebileceğimizi düşünsek de, aslında edemeyiz. Bence her insanda az da olsa ego vardır ve kendimiz bile farkında olmadan veya olarak bunu yaparız. Bazen şaka yapar gibi söylediklerimizi bize söylettiren de içimizdeki egodur. Bu iki kelimeyi birbirinden ayırt etmek için çok görmek, çok bilmek, çok okumak gerekir.
   
  Günlük hayatımızda genel olarak ego kavramını daha çok görürüz. Şu anda aradaki farkı anlayabildiğimizi düşündürten de belki de budur. Bir örnek verebilirim mesela. Derslerinde başarılı olan iki kişiyi düşünelim. Biri özgüvenli ve bir diğeri ise egolu bir karakter olsun. Dersleri iyi olan egoist kişilik, genelde her olayda derslerinin iyi olduğunu, kendisinin ne kadar başarılı olduğundan bahseder. Konusunu açmaya çalışır. Yani alakasız yerde “Ee, dersleriniz nasıl?” “Karneniz nasıl geliyor?” gibi sorular sorar. Cevaplarla çok ilgili değildir aslında, tek istediği ne kadar iyi olduğundan bahsetmektir. Çoğu zaman bu kadar iyi olduğu için, “Ben zaten biliyorum bunları ya.” diyerek kendini derslerinden alıkoyar. Diğer karakterimiz ise kendisiyle çok gurur duyar, içinden sürekli başarısını düşünür. “Bunu yapabiliyorsam daha iyisini de yaparım.” diyerek kendini hırslandırır. Sorduklarında, dikkatinizi çekerim ki başkaları sorduğunda; o kendisi konuyu açtığında değil, gururlu bir gülümseme ile “iyi” olduğunu söyler.

  Siz siz olun içinizden geldiği gibi davranın ama içinizden egolu olmak gelmesin çünkü bu karakterlerin çevresi, hayatı sahtelik ve yalanlarla dolu olur. Kimsenin en sevdiği olamazlar. Dikkat etmek gerek ki, o incecik toprak ayağınızı kaydırıp uçuruma düşürmesin.