..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: zeymuran1414
Eser Sıra Numarası: 170215eser06


                                                              EGO MU?  ÖZGÜVEN Mİ?

  Yaşamımızın her yerinde vardır aslında ego ve özgüven kelimeleri. Şimdi sizlere sorsam özgüven nedir diye çoğumuz insanın kendine güvenip, başladığı işi başarılı bir şekilde sonlandırabileceğine inanmasıdır dersiniz. Çok üzülerek söylüyorum çoğu insanda özgüven eksikliği vardır buna ben de dâhilim. Yaptığım bir işe başlamadan önce aklıma doğrudan ben bu işi asla yapamam düşüncesi gelir. Oysaki bir işte başarılı olmak istiyorsak ilk önce yapabileceğimize kendimizi inandırmamız gerekir. Biz insanlar her zaman ya başkalarıyla ya da kendimizle sürekli yarış içerisindeyizdir.
                
  Ya sahip olduğumuz ego bize güç verecek, bize bir yol sunacak ve o yolun sonunda başarılı olacağız ya da duygularımız egolarımız ile beraber yok olup gidecektir. Ben de çoğu insan gibi ortaokul öğrencisiyken ego mu daha fazla güçlendirirsem herkesin bana daha fazla saygı duyacağına inanırdım. Ancak bu düşüncemin ortaokul son sınıfta yanlış olduğunu anladım; çünkü çoğu şeyi bana egomun yaptırdığını fark ettim. Bunu fark etmemi sağlayan olay ise şöyle olmuştu: Arkadaşlarımla karne tatilinde sınıfça buluşmuştuk ve sınıfta arkadaşım benim hakkımda “ çok güzel kız “ dediğini duymuştum ve ben de “ tabi ki en güzel kız benim bendenden başka güzel kız yoktur,” demiştim. Yanımızdan bir kız geçiyordu ve herkes ondan tarafa bakmıştı ve kızın yanına gittiler. Tek başıma kaldığım zaman anlamıştım insanın kendini tek görmesi çok yanlış bir şeydi. Oysaki zihnimde ki ses sürekli en güzel sensin diyordu. Meğerse o zihnimde konuşan ses egomun sesinden başkası değildi.  Mesela egolu insanlar genellikle şu düşünceye sahiptir.” Ben her şeyim hayattaki her şeye sahip olmalıyım. En güzel arabalara, çantalara, saatlere ve benzerlerine ben sahip olmalıyım. ”Hepimiz sonradan fark edeceğiz aslında egomuzun esareti altında olduğumuzu. Peki, nasıl mı fark ederiz? Egomuz genellikle” bize yaşadıklarımızı hak etmediğimizi, herkesin bize düşman olduğunu, kimseye güvenmememiz gerektiğini söyleyen, en güzel en güçlü sensin diyen, her şeyi sahiplenmek isteyen, mükemmel ve en iyi olmamız gerektiğini söyleyendir.” Bu düşüncelere sahip bir insan çoktan egosunun esareti altında kalmıştır.

  Sınavlarda gelecek adına çalışan özgüvenli bir öğrenci başarıya ulaşırken egolarının esareti altında olan bir öğrenci ya başarısız olacak ya da başarılı olsa bile sevdiği şeylerin esiri olacaktır. Özgüven ile ego arasında ki hassas noktayı geçmemeliyiz; çünkü özgüven iyidir ancak fazla özgüven egoyu geliştireceğinden bizleri sıkıntıya sokacaktır. Nasıl mı sıkıntıya sokacaktır? Fazla özgüvene ve egoya sahip kişiler genellikle kendilerini vazgeçilmez ve tek sanırlar. Bu sebeplerden dolayı herkesle anlaşamaz ve gitgide yalnız kalır kişilerde kötü izlenimler bırakırlar. En önemlisi ise insanların bize önyargıyla bakmasına sebep olur. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi ego ve özgüveninde fazlası zarardır.