..
Yaşamınızda öz güven ile ego arasındaki farkı oluşturan hangi özelliklerinizdir ?

Yazar Rumuzu: zeynep6551
Eser Sıra Numarası: 170113eser01


                                           İÇ SES:  EGO MU ÖZ GÜVEN Mİ ?

     Namazdayken şeytanı titretmek gibidir öz güven. Karşındaki insana bir şey anlatırken, o insanın içini titretebiliyorsan senden iyisi yoktur. Öz güven için tecrübe gereklidir. Kendine güvenin çoksa, tecrüben de çoktur. Ve sen, artık kendi ayakları üzerine durabilen bir insansın. Öz güven parayla satın alınan bir nesne değildir ki paran bittiğinde öz güvenin de bitsin. Kalp damarlarından biridir insanın özü. O damardan ne kadar çok kan,akıyorsa o kişi her şeyin üstesinden gelebilen biridir. Öz güven, iç sesin dizginlerini ele alarak etrafa pozitif enerji dağıtmaktır. Ego ise nifak tohumu saçmak gibidir. Sadece gösterişten ibarettir.

    Ego sahibi insanlar cahildir, kendini bilmeden konuşur. Hayatta hiçbir tecrübesi ve kendine güveni yoktur. Sürekli yalan sözler söyleyerek kendini yüceltmeye çalışır. Bir insanın parası ne kadar çoksa egosu da o kadar yüksektir. Her şeye sahip olduğunu zanneder ve kendini bir şekilde ön plana çıkarmaya çalışır. Övülmek, onun için bir zenginliktir. Ama asıl zenginlik insanın özüdür. Egoist insanlar her zaman hüsrana uğrar. Öz güveni tam olan biri ise kendi becerilerinin farkındadır ve hayatta egolu insandan bir basamak daha yüksektir. Çünkü onun gücü para değil kendisidir. Bir insan ne istediğini bilmiyorsa kendini ziyan eder. Dibini görmediği suya atlamak gibi bir şeydir bu. İşte egoist insanlar da aynen böyledir.

   Hayatta hiçbir oyun oynanmadan kazanılmaz veya kaybedilmez. Bu sözden yola çıkacak olursak öz güveni tam olan insanlar oyunun sonunda kaybedeceğini bilse de o oyunu yine oynar. Hiçbir şeyden korkmaz. Her şeyi Allah’a bırakmıştır. Sadece kalbinin yolundan gider. Karşısına ne kadar engel çıkarsa çıksın yoluna devam eder. Her insanın hayat yolunda mücadele etmesi gereken kişi, kendisidir. Kendi içindeki sesi, doğru yönlendiren insanlar, mücadeleyi hep kazanır. Ego sahibi insanlar ise hayat enerjilerini her zaman boşa tüketirler. Bu insanlar muhtemelen kalitesiz bir hayat sürerler. Şimdi soruyorum sizlere:  Bir insan, ne istediğini bilmiyorsa kendini hangi yola teslim eder?  Bu soruyu kendi kendime sorduğumda,  egom mu öz güvenim mi, beni yönlendiriyor? Cevabım ise şu oldu: Bu, çevremdeki insanlara göre değişir. Sonuçta başkalarının fikrine önem vermek, benim için çok önemli. Ben kendim olmaya çalışırken iç sesimle savaşıyorum. Karşımdaki insana bir şey anlatırken, o insan beni dinliyorsa öz güven kazanırım. Başta söylediğim gibi bir insan, kendini dinletebiliyorsa öz güvenlidir. Eğer birine bir şey anlatırken karşımdaki insan beni dinlemiyorsa ya da bana anlamamış bir şekilde bakıyorsa egom kazanır. Nasıl oluyorsa ben de şaşıyorum. Aslına bakarsan çok zor bir iş bu, iç sesi doğru yönlendirmek. Egom kazandığında üzülüyorum. Kendime inanmak istemiyorum.

   Öz güvenime ve egoma bir başka yönden bakarsam zıtlık içinde kalıyorum. Çünkü yabancı ortamlara girdiğimde kendimi ifade edemiyorum. Bu benim için kötü bir durumdur. Ben bir öğrenci olduğum için, arkadaşlarım arasında ya da tahtaya çıktığımda utanmıyorum. Gerçekten bu çok karışık bir durumdur. Mutlaka bu yazıyı okuyanlar da anlamıştır. Ama büyüdükçe bu karışıklığı çözeceğim. Doğru yolu bulacağım.  

   Sonuçta insanlar birbirleriyle etkileşim içindedirler. Karşındaki insanda ne görüyorsa onu yansıtır. Bu da demek oluyor ki bana anlamamış bir şekilde bakan biri ya beni dinlemiyordur ya da benim söylediklerimden bir şey anlamıyordur.